Föräldrarna Anna-Karin Fredmer, Monica Wester och Catarina Ahlin mobilserar mot besparingar i skolan. ”Vi kallar inte det här satsning”.
Foto: Tomas Oneborg
– Vi fördelar adresser till stadens skolor mellan föräldrarna, och kommer att ta kontakt med andra. Vi är många som kontaktat politikerna och bara fått svaret att ”vi satsar på skolan”. Nu känner vi att vi måste agera, säger Anna-Karin Fredmer, ordförande i Nälstaskolans föräldraförening.
– Vi protesterar för att man ska ha samma möjligheter vilken skola man än går i. Vi kallar inte det här för satsning, säger Monica Wester, förälder i Sundbyskolan, som anslutit sig.
På ett möte för två veckor sedan på Nälstaskolan infann sig hundratalet föräldrar där de fick veta att skolan dras med stora underskott. Det gör drastiska besparingar nödvändiga – 11 av 85 tjänster försvinner till hösten.
Enligt skolans rektor Merja Rombach är en förklaring stora löneökningar för Kommunals medlemmar som slår igenom i år.
– Vi kompenseras inte för lönerörelsen, som slår väldigt olika – 42 av våra anställda tillhör Kommunal.
Uppgifter från utbildningsförvaltningen visar samtidigt att 50 av stadens sammanlagt 123 grundskolor dras med underskott. I stadsdelarna Bromma, Vällingby, Hässelby och Kungsholmen beräknas 8 av sammanlagt 36 grundskolor få dra ner på personalen i år.
– Vissa av skolorna har vikande elevunderlag. Det är som i alla företag om ekonomin inte är tillräckligt stabil. Vissa skolor löser det genom att ta in fler elever, säger Christer Oja, biträdande grundskolechef för de 36 skolorna.
Betyder det att det kan bli större klasser?
– Javisst, men det kommer att vara bra kvalitet även efteråt.
Under 2007 flyttades ansvaret för den kommunala grundskolan i Stockholm från stadsdelsnämnderna till utbildningsnämnden, en förändring som skolorna klarat, enligt stadsrevisorernas årsrapport. Ekonomiskt finns dock problem: för sju utvalda granskade grundskolor prognostiserades för stora ekonomiska underskott för 2007, samtliga på grund av vikande elevunderlag. Det gäller dock inte Nälstaskolan som har kö.
Som SvD berättat tidigare visar nya siffror från Skolverket i förra veckan på kraftigt minskad lärartäthet i Stockholms stad, sedan förra läsåret. Antalet lärare har minskat från 8,6 till 7,8 per 100 elever i grundskolan, den största nedgången på över tio år. Siffrorna kontrolleras nu av skolroteln, som inte tycker att uppgifterna stämmer.
– Men kvaliteten i skolan kan inte heller mätas bara i antalet huvuden, utan beror också på hur välutbildad personalen är, säger Ann-Katrin Åslund (fp), ledamot i utbildningsnämnden, som också trycker på den stora höjning av skolpengen som majoriteten har genomfört, ett påslag med 5,1 procent för 2008.
Oppositionsborgarrådet Roger Mogert (s), säger att det är bra att föräldrar börjar protestera.







