Stockholms stads utbildningsnämnd beslutade i går att starta en profilklass i matematik inom naturprogrammet. De unga mattegenierna i Stockholm kan hösten 2008 komma att samlas i en klass med 32 elever på kommunala Norra real i Vasastan.

Det kommer att ställas mycket höga krav på elevernas fallenhet och intresse för matematik, säger skolborgarrådet Lotta Edholm (fp).

Den nya gymnasieutbildningen ska ske i samarbete med Handelshögskolan, KTH och Stockholms universitet och eleverna kommer att kunna läsa universitetskurser i matematik.

För att välja ut vilka elever som ska gå utbildningen vill skolan låta intresserade niondeklassare göra ett antagningsprov i vår. Men antagningsprover är förbjudna i teoretiska ämnen, så Stockholms stad ska ansöka hos regeringen om att bli försökskommun.

Socialdemokraterna har varit motståndare till teoretiska antagningsprov, men oppositionsborgarrådet Roger Mogert är nu försiktigt positiv till satsningen.

Jag ser ingen jättedramatik i att elever som gillar matte får fördjupa sig, säger han.

De borgerliga regeringspartierna förklarat att de vill ändra lagen så att antagningsprover tillåts, men något förslag har ännu inte presenterats.

Om regeringen inte godkänner antagningsprovet vill Norra real i stället ordna ett diagnosiskt prov så att eleverna själva kan avgöra om de skulle klara kraven.

Man kan tänka sig att lägga ut ett prov på nätet eller ha ett prov i pappersform, säger rektorn Per Engback.

I framtiden vill både Norra real och Stockholms stad ha elitklasser i fler ämnen. Per Engback vill starta profilklasser i kemi och fysik till hösten 2009.

Det kan också bli elitsatsningar med språkprofil, till exempel i kinesiska och engelska. Lotta Edholm överväger att samla dessa utbildningar på Norra real och göra hela skolan till ett elitgymnasium.

Det kan absolut bli så, men det kan också bli andra skolor som hakar på, säger hon.