Sören Widberg, barnen Lucas och Isac, två och fyra år.
Foto: Lars Pehrson
Framrutan till Volvon har fått stenskott, en oförutsedd utgift i början av semestern. Sören Widberg har lämnat in bilen till verkstaden och är på väg hem med en valpig hund och barnen Lucas och Isac, två och fyra år.
Huset, ett ganska nyinköpt renoveringsobjekt, ligger i utkanten av Gustavsberg i en lummig syrenidyll ett stenkast från vattnet.
–Man måste prioritera. Jag fick aldrig chansen att växa upp i ett hus, därför vill jag att barnen ska få det, säger Sören Widberg.
I augusti börjar killarna på dagis. Med vårdnadsbidrag skulle de kunna vara hemma med någon av föräldrarna i ytterligare ett år eftersom Lucas är yngre än tre år.
I Värmdö kommun är det oklart om vårdnadsbidraget kommer att införas. Sören Widberg tycker inte att det spelar någon roll. Förskolan är bra, Isac längtar efter kompisarna där och vårdnads- bidraget är ändå för snålt tilltaget för familjens ekonomi, särskilt med tanke på huset.
– Det är dyrt att ha ungar, särskilt två. Då ska du ha dubbelvagn och större bil, men det är det värt. Barn, Volvo, villa och vovve, nu har vi allt, säger han och skrattar.
Frågan är vem som ska ha råd att utnyttja vårdnadsbidraget.
Cecilia Fröberg från Ingarö skulle gärna stanna hemma längre med sonen Douglas, i all fall tills han är två år. Nu är han 8 månader och sover stilla under en filt i sin vagn. Med storasyskonen började hon arbeta heltid direkt efter föräldraledigheten.
– Det var tufft. Jag skulle gärna ge Douglas en lugnare start i livet, säger hon och tillägger att vårdnadsbidraget är dåligt anpassat till en vanlig barnfamiljs ekonomiska verklighet.
Hon önskar att kommunpolitikerna kunde erbjuda mer pengar i vårdnadsbidrag, fast under kortare tid.
– 7000 kronor i månaden är min smärtgräns. Det skulle vara perfekt att få det tills han är två år. Längre än så skulle jag ändå bli less på att vara hemma, säger hon.
Föräldrar tvekar om vårdnadsbidraget med tanke på familjens ekonomi. Värmdö tvekar med tanke på kommunens budget.
Inför hösten saknar 150 barn plats i förskolan. Ungefär lika många barn i åldrarna 1–3 år utnyttjar inte barnomsorgen alls idag och skulle därför kunna få nytta av vårdnadsbidraget.
– Kommunen växer. Vi är i ett akut behov av förskoleplatser och har en väldigt snäv ekonomi, därför måste vi räkna noga på vad vårdnadsbidraget skulle få för effekter, om det leder till ett ökat ekonomiskt åtagande, säger kommunstyrelsens ordförande Jonas Nilsson (m).
Om fler föräldrar tar barnen ur förskolan skulle kommunen tjäna på att införa vårdnadsbidraget. Men Jonas Nilsson tror inte att vårdnadsbidraget, som det är utformat idag, skulle bli så populärt i Värmdö.
–Det är så etablerat att man vill ha barnen i förskola och återgå till tjänst, säger han, men vill ändå understryka att valfrihet är viktigt.
Frågan ska utredas. I höst bestämmer Värmdö om det blir fritt att välja vårdnadsbidrag i kommunen eller inte.









