En tidigare demonstration i Salem.
Foto: SCANPIX ARKIV
Manifestationerna i Salem blir av. Kammarrätten hävde på fredagskvällen länsrättens beslut att tillfälligt dra in demonstrationstillståndet för Salemfonden och Nätverket mot Rasism.
Länsrätten i Stockholm beslutade i torsdags att tillfälligt dra in demonstrationstillståndet för Salemfonden och Nätverket mot rasism. En seger för Salems kommun som kämpat mot marschen i flera år.
– Det var ett glatt besked, äntligen någon som lyssnar på oss, sa kommunalrådet Lennart Kalderén då.
Sent på fredagseftermiddagen hävde kammarrätten länsrättens dom. Det blir ett tillstånd.
– Nu blir det undantagstillstånd i Salem imorgon. Salemborna får betala priset för mötesfriheten, säger Lennart Kalderén nu.
Tusen högerextremister i stöd för Salemfonden står redo att marschera från Rönninge Station genom Salem på lördagen.
– Lagen har segrat över politikernas agenda, säger Robert Vesterlund, drivkraften bakom Salemfonden, som svar på Kammarrättens domslut.
Enligt Robert Vesterlund var länsrättens beslut att inhibera tillståndet baserat på flera sakfel, bland annat att det skulle förekomma våld mellan de olika fraktionerna.
– Salemmarschen är från vår sida en fredlig aktion. Det har aldrig under marschens sju år förekommit bråk mellan oss och kommunisterna. Det är kommunisterna som har bråkat med polisen. Från vår sida blir det nu som vanligt - lugnt, städat och värdigt, säger han.
– För jävligt att de tillåter nazisterna att demonstrera. Det hade varit så enkelt för kammarrätten att gå på länsrättens beslut. Nazisterna har dödat 30 personer och sen undrar folk varför vi är så arga, säger Daniel Wiklund som företräder Nätverket mot Rasism.
Nätverket mot rasism välkomnade länsrättens beslut som det första seriösa försöket att stoppa marschen.
– Våra planer fortsätter nu som vanligt. Vi har inget intresse av vara i Salem, vi kommer att demonstrera mot nazisterna, så om de åker någon annanstans så kommer vi vara där, säger Daniel Wiklund.
Stockholmspolisen planerar nu för en stor polisinsats. Hur många poliser som är inblandade vill man inte lämna ut men det handlar om en av årets största polisinsatser.
- Vi kan inte lämna några garantier men vi anser att det är säkert för Salemborna att gå ut. Vi har anpassat den polisiära insatsen för att klara uppgiften, säger Ulf Göranzon på länskriminalpolisen.




Nära 200 omhändertogs i Salem




