Foto: bertil ericson/scanpix
Runt 200 personer demonstrerade mot Kina och våldsamheterna mot uigurer i provinsen Xianjiang. Efter att ha protesterat utanför riksdagen med plakat och flaggbränning flyttades demonstrationen till den kinesiska ambassaden på Djurgården i Stockholm.
Enligt SvD:s utsände reporter var situationen orolig. Demonstranter sprang förbi polisens avspärrning mot ambassaden. Flaggor brändes och vid 16.15-tiden uppgav polisen att en person omhändertagits.
SvD:s utsände rapporterade samtidigt att polisen släpat bort flera människor från platsen.
Ett 20-tal poliser fanns utanför ambassaden. Enligt polisens länkommunikationscentral var det upprörda känslor på platsen.
Flera demonstranter viftade med flaggor och plakat.
– Jag gråter för att min familj är i Ürümqi. Våra bröder och systrar dör just nu för sina rättigheter, sade Kalbinor Sawut, 34 år och bosatt i Sverige sedan 1997, till TT utanför riksdagen tidigare idag.







