Stockholmsområdet har drabbats av en större trafikolycka på E4:an. Enligt trafikledningen är 15 bilar inblandade i olyckan som har skett på avfarten mot Infra city söder om Upplands Väsby, norr om Stockholm. Polisen har spärrat av avfarten. Skadeläget är fortfarande oklart.

– Det verkar vara en stor olycka så det kommer bli besvärligt på vägen ett tag fram över, säger Ulf Linder, som är informationsansvarig vid länskommunikationscentralen i Stockholm.

Även i Södertälje och Vallentuna har flera trafikolyckor inträffat under onsdagsmorgonen.

– Det är halt överallt, nu är det dags att bilisterna börjar ta det försiktigt, säger Ulf Linder till TT.

Enligt länskommunikationscentralen i Stockholm har det rapporterats in minst 25 trafikolyckor mellan klockan åtta och halv tio. Olyckorna är spridda över hela länet.

– Det är katastrof, det sker olyckor i hela länet spritt över alla vägar vi har, säger Jocke Andersson på Sörmlandspolisen.

Enligt SOS Alarm, som nu arbetar med totalt tolv trafikolyckor i Stockholms län, har det blivit mest plåtskador och inga allvarliga personskador.

I Uppsala rapporterar man om 16 trafikolyckor som utreds just nu.

– Det är för djävligt kort sagt, det är skridskois på vägarna och vi får hela tiden in olycksrapporter från hela länet, säger Torbjörn Karlsson på Uppsalapolisen.

Akuten på Akademiska sjukhuset i Uppsala fick i dag kalla in extrapersonal efter morgonens alla trafikolyckor i länet.

- Vi har haft fler trauman än normalt vid den här tidpunkten och har därför kallat in fler läkare, sjuksköterskor och undersköterskor, säger Charlotta Nordgren Thermaenius, avdelningschef på akuten.

Inga rapporter om allvarliga personskador finns dock.

Läget för ambulanstjänsten i området är ansträngt, rapporterar Sveriges Radio Uppland.

- Vi har kallat in så mycket extra resurser som går, men läget är ansträngt även i intilliggande län. Samtliga ambulanser är utkommenderade och ambulanshelikoptern har fått ta flera prio 1-fall, säger Per Andersson, chef för ambulansen, till radion.

I Sörmland står Nobinas busstrafik stilla på grund av halkan. Det gäller både stads- och landsortstrafiken.

Företaget tog beslutet att ställa in all busstrafik strax efter klockan åtta sedan två bussar hade glidit av vägen och en blivit påkörd av en lastbil.

– Vi måste vara försiktiga och avvakta halkbekämpning och plusgrader nu, säger Tom Mattsson som är trafikchef för Nobina i Sörmland.

I Uppland är samtliga regionbussar inställda.

– Saltningen på de större vägarna har kommit så pass långt så vi hoppas att regiontrafiken kan börja rulla inom en timme, säger Sture Jonsson, informationschef på Upplands Lokaltrafik (UL).

Ishalkan påverkar även kollektivtrafiken i centrala Uppsala. Stadsbussarna körs, men körs med förseningar.

I Östergötland varnar Östgötatrafiken för trafikförseningar på många linjer i länet, skriver Corren.se.

Även Västsverige har drabbats av en större trafikolycka under onsdagsmorgonen. Vid femtiden inträffade en trafikolycka på E20 i höjd med Lyrestad, strax öster om Vänern.

Enligt polisen i Västra Götaland förlorade en lastbilschaufför kontrollen över sitt fordon, och när de efterföljande fyra lastbilschaufförerna försökte undvika att krocka med den första lastbilen, blev alla fem stående.

Även två personbilar var inblandade i olyckan. Orsaken till olyckan uppges vara blixthalka som råder på den aktuella sträckan. Ingen uppges dock ha allvarligare skador.

– Det är en lastbil som har vält på vägbanan, en är stående på vägbanan med ett vält släp, en lastbil har vält på sidan av vägen, och en lastbil är hängande på mitträcket. Det verkar inte vara några som har krockat med varandra, åtminstone inte några allvarligare sådana, säger Thomas Fuxborg, presstalesman för polismyndigheten i Västra Götaland.

Efter olyckan var det totalstopp på E20 i över tre timmar. Röjningsarbetet kommer att pågå fram till lunchtid, men efter åttatiden ska det pågå växeltrafik. Polisen beräknar att bilköerna sträcker sig omkring tre mil i vardera riktning från olycksplatsen.

– Ska de köra E20 så är det bättre att de avvaktar. Det är halt även i närområdet. Då är det kanske bättre att sitta kvar hemma en stund till, för det kommer ta lite längre tid än beräknat att förflytta sig, säger Thomas Fuxborg.

En buss med tre personer åkte av vägen på länsväg 272 nära Uppsala under morgonen. Skadeläget var inledningsvis oklart och det var enligt polisen svårt att snabbt ta sig fram till olycksplatsen på grund av den glashala vägen.

LÄS MER: Förrädiskt på vägarna med blixthalkan