Foto: NYA KAROLINSKA, CLAUS GERTSEN/SCANPIX
Kritiken från oppositionen om upphandlingen kring Nya Karolinska sjukhuset är stenhård.
Hela processen är felkonstruerad. Skattebetalarna kommer bli blåsta på miljarder.
Och landstinget bröt mot sina egna reglerna när Skanska som ensam aktör vann upphandlingen.
Det menar Ilija Batljan,(S), oppositionslandstingsråd i Stockholm.
– Jag anser att upphandlingen av NKS har varit illa hanterad och utförts fel vilket lett fram till att vi bara fick en enda budgivare, säger han till SvD.se.
Enligt Batljan har de olika turerna i upphandlingen inte redovisats – vilket gjort att färre aktörer kunnat lämna anbud.
– Skattebetalarna har blivit blåsta på väldigt många miljarder just tack vara att det bara blev en aktör. Det har varit politiskt påtryckning under hela förhandlingarna, det har inte sköts affärsmässigt, säger Ilija Batljan.
– Det är ett enormt slöseri med skattebetalarnas pengar och kommer kosta miljarder i extra skatt. Det är fullständigt oacceptabelt.
Enligt allianspartierna kommer Nya Karolinska att kosta Stockholms landsting totalt 52 miljarder kronor fram till 2040.
Helt fel, säger Ilija Batljan.
– Jag vet att den totala kostnaden kommer att hamna på 69 miljarder. Och största delen av de pengarna kommer rakt ner i fickan på finansiärerna. Det är en blåsning av stora mått.
Nu tänker oppositionen göra allt för att riva upp upphandlingen. Nästa vecka kommer landstingsfullmäktiges beslut från den 4 maj att vinna laga kraft.
Men Ilija Batljan planerar att tillkalla ett extra möte fullmäktige.
– Vi har några dagar på oss nu att stoppa det här. Vi kommer även att kalla till ett extra fullmäktigemöte där vi kan göra om upphandlingen och rädda miljarder för skattebetalarna.








