Trenden är tydlig – framför allt i storstadsregionerna – kollektivtarfiken blir allt populärare. Det gäller i första hand spårtrafiken, men även bussar som går mellan tätorter lockar fler resenärer. Det rapporterar Sveriges Radio Ekot.
Resandet med Upptåget som går mellan Upplands Väsby och Gävle ökat med 16,6 procent. Och i Värmland har busstrafiken mellan Karlstad och Karlskoga ökat med 152 procent på tre år.
Förklaringar till det ökande kollektivtrafikresandet är bland annat höjd miljömedvetenhet och dyrare bensin Dessutom har kollektivtrafiknäten i många fall byggts ut och i högre grad anpassats till resenärernas behov.
Lågkonjunktur och en tuffare arbetsmarknad innebär nya utmaningar för kollektivtrafiken.
– Då kommer det också bli så att människor tvingas att åka längre i väg för att hitta sin jobb, man behöver pendla längre. Jag tror att det kommer att sätta press på nya lösningar som går över gränser, att trafikhuvudmännen på ömse sidor om en länsgräns kan samarbeta med smarta lösningar, att linjerna fungerar bra ihop, att man har smarta biljettsystem och så, säger Charlotte Wäreborn Schults, vd för Svensk Kollektivtrafik till Ekot.







