Vilket var det viktigaste beskedet?
PA: Det dystra beskedet att regeringen inte kommer att vidta fler åtgärder mot de växande varslen och den allt lägre aktiviteten i ekonomin.
SN: Att Mona Sahlin inte tror att uppsagda personer kan skapa ny försörjning. Hon återkom hela tiden till att a-kassan ska höjas och förlängas, alltså utgår hon ifrån att folk ska vara arbetslösa länge.
Vem lyckades flörta bäst med mittenväljarna?
PA: Sahlins besked om höjda tak i arbetslöshetsförsäkringen uppskattas säkert hos många med medelinkomster.
SN: Jag tycker nog att det är Reinfeldt som trycker så hårt på att det ska löna sig att arbeta, jobbpolitiken helt enkelt.
När hade de det mest svettigt?
PA: Reinfeldt paraderade ju runt i den här debatten som kejsaren utan kläder. Alla som såg debatten såg att han var naken inför nedgången på arbetsmarknaden. Han fick det till slut så svettigt att han var tvungen att attackera socialdemokraterna i skattefrågan.
SN: Det var i början när Mona Sahlin inte kunde tala om vem hon ska regera tillsammans med.
När höjde du mest på ögonbrynen?
PA: Jag var överraskad över att det inte var någon politisk debatt de första tio minuterna, det lät mera som två riksbankchefer som diskuterade finanskrisen.
SN: När Mona Sahlin sa att hon vill att regeringen ska lägga en tilläggsbudget med anledning av finanskrisen och lägre tilläggsprognoser.
Vem fick in bästa tjuvnypet?
PA: Det måste ha varit det närmast skamlöst fräcka angreppet om att socialdemokraterna inte kompenserar kommunerna för förändringarna när det gäller arbetsgivaravgiften för ungdomar, det tillbakavisade Sahlin direkt. En fräck lögn, som knappast kommer att gå hem.
SN: Reinfeldt talade om en skattechock på 70 miljarder, att människor med normalinkomster ska få rejält höjda skatter. Mona Sahlin pratade om vad man ska använda skattepengarna till, men inte varifrån de ska tas.
Debattörernas betyg på Mona Sahlin:
PA:
+ Hon gav ett mycket rappare och piggare intryck än under partiledardebatten i söndags. Det var positivt överraskande.
- Jag saknade resonemang om vad socialdemokraternas politik ska syfta till, nämligen jämlikhet.
SN:
+ Hon är enveten och talar om rättvisa.
- Jag tyckte att hon hamnade i underläge många gånger under debatten.
Debattörernas betyg på Fredrik Reinfeldt:
PA:
+ Att han tog upp Bo Lundgrens fallna mantel och med sitt skattesänkarprat började låta som en riktig moderat igen. Det är bra för svensk politik.
- Lät lite mer grälsjuk än vanligt. Gav mindre besked om sin egen politik och krävde mer svar av Mona Sahlin.
SN:
+ Styrkan, att han är kraftfull och konkret.
- Han pratar sällan om enskilda människor, han pratar mycket om system med ett ovanifrånperspektiv.
Tipsa andra
Foto: PeO Larsson/ÖSTRAN
Peter Akinder, politisk redaktör för den oberoende socialdemokratiska tidningen Östran/Nyheterna samt tidigare medarbetare till Göran Persson.
Foto: Neo
Sofia Nerbrand, chefredaktör och vd för det liberala samhällsmagasinet Neo samt kolumnist på SvD:s ledarsida.

































