De moderater som gick emot partiledningen i FRA-frågan har vittnat om att de blev hårdhänt behandlade. Statsminister Fredrik Reinfeldts hantering av signalspaningen i sitt eget parti och i riksdagen för precis ett år sedan kan nu ha hunnit i fatt honom. Piratpartiet tar ett mandat i valet till EU-parlamentet. Och Moderaterna som hade förhoppning om att växa lyckas bara tangera sitt resultat från valet 2004. Det är ingen önskedröm för Fredrik Reinfeldt som om mindre än en månad tar över som EU:s ordförande.

Moderaternas uppmaning till väljarna inför EU-valet löd Gå och rösta. Det gjorde väljarna, men framför allt på andra partier. M-väljare som känt sig överkörda i integritetsfrågorna kan ha gått till Piratpartiet. EU-entusiasterna har förmodligen gått till Folkpartiet och Marit Paulsen som ännu en gång lyckades ge partiet en skjuts uppåt.

Men proteströstandet riktade sig inte bara mot Moderaterna. Mona Sahlin (S) hade haft behov av en framgång i sitt första val som partiledare. Nu lyckas hon inte lyfta partiet, stannar på den historiskt låga nivån från förra EU-valet: knappt 25 procent.

Folkpartiet och miljöpartiet som tydligast pratade EU-politik under valrörelsen ser ut att ha premierats av väljarna. Det uppskattades uppenbarligen i stället för Socialdemokraternas och Moderaternas inrikespolitiska munhuggning. Däremot utraderas Junilistan. Med en allt mer EU-positiv befolkning förefaller partiets EU-kritik inte längre få gehör.

Piratpartiet skriver nu "politisk världshistoria" för att använda partiledaren Rick Falkvinges ord. Men riksdagspartierna har troligen redan en strategi för hur Piratpartiet ska hanteras. Svenska partier är skickliga på att plocka upp uppstickarnas politiska frågor. Partierna försökte redan före valet visa att de ligger nära Piratpartiets politik, men närmandet kan komma att fortsätta nu när väljarna har visat att de menar allvar.

Det är emellertid inte politiken utan möjligen enfrågepartiet PP:s sätt att bedriva politik som kan ge en del strateger magknip. Christian Engström, partiets första namn, utlovar "nätaktivism". "Ingen enskild kan rå på Brysseletablissemanget, men en svärm på nätet kan", har han skrivit. Bloggbävningen kring FRA-lagen ska få efterföljare. Det kan få övriga partier att just bäva.

Trots medieskugga från Piratpartiet får Sverigedemokraterna 3,3 procent. Rick Falkvinge analyserade häromdagen i tidningen Fokus effekterna av Piratpartiets framgångar: "Vi dödade Sverigedemokraterna. När första opinionsundersökningen inför EU-valet kom, då dödade vi dem."

De partier som aspirerar på att få regera Sverige efter nästa val kände i går kväll förmodligen viss tacksamhet mot piratpartisterna, trots deras framgång. Ett mandat i Europaparlamentet hade inneburit att Sverigedemokraterna hade fått "en trampolin" in riksdagen som statsvetaren Sören Holmberg formulerat saken.