Tusentals personer har på bara ett dygn registrerat sig som nya medlemmar i Piratpartiet. Före fredagens dom hade partiet 14700 registrerade medlemmar. Ett drygt dygn senare var siffran uppe i över 21319.

Det betyder att partiet har gått om Folkpartiet, Vänsterpartiet och Miljöpartiet när det gäller antalet medlemmar. Partiet satsar nu på valet till EU-parlamentet den 7 juni.

–Etablissemanget och politikerna har förklarat krig mot hela vår generation! ropade partiledaren Rick Falkvinge till de knappa tusen personer som hade samlats på Medborgarplatsen i Stockholm igår för att lyssna.

–Våra politiker är digitala analfabeter. Vi behöver politiker som inte låter sig hunsas av främmande makt. Att rösta i EU-valet är viktigare än någonsin, sade Rick Falkvinge.

I riksdagsvalet 2006 fick det då nybildade Piratpartiet 0,63 procent av rösterna. Partiet driver frågor som rör informationssamhället men tar inte ställning när det gäller en rad andra tunga frågor som fördelningspolitik.

Om domen mot Pirate Bay står sig i högre instans blir det sannolikt Carl Lundström som får betala skadeståndet på 30 miljoner kronor. Han är den ende av de fyra dömda männen bakom sajten som har pengar – i alla fall på pappret.

–Att vi yrkade på att skadeståndet ska betalas solidariskt innebär ju att var och en av de dömda är skyldiga att betala hela beloppet. Om en av dem har tillgångar är det naturligt att den får betala och sedan kräva pengarna av de andra i sin tur, säger advokat Peter Danowsky som företräder flera skivbolag.

Ännu är frågan inte aktuell eftersom domen är överklagad och först ska prövas i Svea hovrätt.


Fakta

Engagemanget är enormt bland SvD.se-läsare och bloggare efter domen mot Pirate Bay, och kritiken dominerar. Fler än 1000 kommentarer har lämnats.
”En svart dag för det fria internet. Sökmotorer världen över kommer stämmas, bredbandsleverantörer kommer stämmas. Till slut finns inget kvar, inget som någon vill ha iaf.”
”Vilket haveri! Staten mot framtidsgenerationen – vad ska förbjudas härnäst – telefonen, kameran eller sexleksaker? Staten har en miljon fildelare mot sig! Kan detta skei en demokrati?”
”Det känns skönt att veta att inte pöbelvälde införts i Sverige. Det är knappast en kvalitetsstämpel på ett samhälle att upphovsrätten inte är skyddad.”
• Delta i diskussionen om domen motfildelningssajten Pirate Bay på SvD.se .