På Skistar, det största företaget i utförsåkningsbranschen med 53 procent av marknaden på de största svenska skidorterna, talar man om högtryck och rekord.

– Vår senaste halvårsrapport slog alla rekord. Vi har haft väldigt bra beläggning hela tiden även om grupp- och konferensbokningarna gått ner en del. Men vi har utan problem fyllt på med privatbokningar i stället, säger Niclas Sjögren Berg, Skistars chef i Åre.

För familjen Wolfsberg med maken Taus och barnen Jonathan, 4 år, Benjamin, 2 år och Sebastian, tre veckor gammal, är det extra viktigt med just vintersemestrarna. De bor i Långedrag i Göteborg och har tidigare ofta åkt till Alperna, men med flera småbarn har det nu mest blivit de svenska fjällen och i vinter för första gången Åre. Först en nyårsresa med boende på Holiday Club och sedan tio dagar i februari då de hyrde ett 180 kvadratmeter stort hus för 15 000 kronor.

– Vi bor ju i Göteborg och därför känns det viktigt för barnens skull att vi kommer iväg på våra vinterresor. Det är högt prioriterat för oss, säger Annakarin Wolfsberg.

Hon tycker inte att det kändes särskilt dyrt i Åre. Det hade blivit betydligt dyrare att dra iväg till Alperna. Inte minst på grund av den allt svagare svenska kronan. Att helt avstå från skidsemester på grund av finanskrisen och den dystra konjunkturen var aldrig aktuellt.

– Nej, faktiskt inte. Vi har en ganska stor budget för våra semestrar och tycker om att resa. Så om vi behövt spara hade vi gjort det på annat först i så fall, säger Annakarin Wolfsberg.

Efter en påsk med bra väder och långa köer till liftarna är det nu säsongsavslutning i Åre om två veckor. På anrika Hotell Fjällgården är man också nöjda. Det har gått över förväntan trots en skakig start i höstas då den globala krisen djupnade mer och mer.

– Vi kände en otrolig lättnad efter november då det vände. Svenskarna har velat stanna i Sverige och vi har fått nya gäster från framför allt Norge, Holland och Ryssland som gillar den svaga kronan. Nu kan vi summera en väldigt bra säsong och vågar också fortsätta satsa på våra investeringar. Vi tänker vara försiktiga men har en del planer på att bygga nya bostadsrätter, berättar Isabel Hamilton, vd på Hotell Fjällgården.

Privatekonomen Ylva Yngveson på Swedbank är inte förvånad över högkonjunkturen på en klassisk skidort som Åre. Att vi håller oss i Sverige eftersom det blivit dyrare att semestra utomlands är en förklaring, men dessutom har de allra flesta svenskar med ett arbete fått det bättre ekonomiskt.

– Den stora skillnaden som alliansregeringen också eftersträvar handlar ju om att det ska löna sig att arbeta och så länge jobben faktiskt blev fler så minskade klyftorna i praktiken. Nu ökar arbetslösheten och då vidgas gapet mellan olika befolkningsgrupper igen. De som står inför de största riskerna är ensamstående med barn, unga familjer som precis satt bo och ungdomar som inte kommer in på arbetsmarknaden, säger Ylva Yngveson.

Joakim Palme, vd på Institutet för framtidsstudier, menar också att alliansens olika skattesänkningar som gjorts samtidigt som man sänkt ersättningsnivåerna borde resulterat i en ökad ojämlikhet totalt sett. Det har kompenserats av att fler har kommit i arbete, men det ändras ju i takt med att arbetslösheten nu stiger.

– Generellt kan man säga att klyftorna i samhället ökat sedan 1990-talet och det beror främst på att den allra rikaste tiondelen av befolkningen gynnats av att kapitalet rör sig globalt och alla avregleringar. Avkastningen på deras kapital har ökat enormt. Att det gick bra på börsen och att chefslönerna fortsatte att öka under 2000-talet spädde på deras rikedom. Med finanskrisen har det ändrats, men vi vet inte vad som händer när det vänder. Men jag är rädd för att ungdomar, ensamstående mammor och flyktinginvandrare återigen blir de stora förlorarna precis som efter krisen på 1990-talet, säger han.