Det har varit en dramatisk förmiddag för det svenska näringslivet idag.
Först presenterade SAS ett krispaket som bland annat innebär att den svenska staten går in med runt 1,3 miljarder kronor för att stötta företaget.
Därefter kom spekulationer om att också SEB kommer att presentera en nyemission. Banken har ännu inte velat bekräfta uppgiften, men säger att man "överväger" en kapitalförstärkning. Handeln med bankens aktie stoppades tillfälligt, men är nu igång igen.
På detta följde att Scania redovisar ett orderfall på 98 procent för företagets lastbilar.
Klockan 14 idag håller näringsminister Maud Olofsson presskonferens om den ekonomiska krisen, men redan klockan 11 möter finansminister Anders Borg och finansmarknadsminister Mats Odell journalister i en snabbinkallad presskonferens på Rosenbad.
Regeringskansliet är innan presskonferensen förtegen om vad de båda ministrarna kommer att presentera.
– Jag kan inte säga någonting, säger Mats Odells pressekreterare Mia Widell till SvD.se.
Enligt vad TT erfar kommer dock regeringen att presentera stödåtgärder till landets kommuner. Precis som näringslivet blöder svenska kommuner och förra året fördubblades antalet kommuner som redovisar ett ekonomiskt underskott.
Det har gjort att både oppositionen och Sveriges kommuner och landsting länge krävt ett stödpaket – men regeringen har ännu inte satt ner foten. Det beskedet väntas komma klockan 11, då SvD.se bevakar presskonferensen.






































