Brottsmisstankarna mot Sjödin och hennes väninna kvarstår.
Vice chefsåklagare Per Lindqvist skrev först av Sjödins polisanmälan mot ordningsvakten på krogen Crazy Horse. Därefter har han skrivit av ytterligare fem anmälningar. Dessa anmälningar gällde påståenden om bland annat misshandel mellan olika inblandade.
- Det är klarlagt att Anna Sjödin utsattes för våld av vakten men det var inte på en straffbar nivå utan proportionerligt med tanke på omständigheterna. Av det skälet har jag skrivit av anmälan, säger Per Lindqvist till TT.
Han vill inte kommentera uppgifter om att Anna Sjödin kommer att åtalas.
- Jag kommer att ta ett beslut i åtalsfrågan tidigast i slutet av nästa vecka och jag vill inte föregripa mitt eget beslut genom att säga något nu, tillägger Lindqvist.
Utredningen om krogbråket är klar. Anna Sjödin och hennes advokat har nu en vecka på sig att yttra sig över förundersökningen och eventuellt begära kompletteringar.
Det var natten till den 28 januari som Anna Sjödin blev indragen i ett häftigt krogslagsmål i centrala Stockholm.
Vakterna och personalen på Crazy Horse uppfattade Sjödin som berusad och störande. När de försökte be henne lämna krogen blev det bråk.
Tumultet slutade med att Anna Sjödin greps av polisen och fick tillbringa natten i en cell för tillnyktring.
Ytterligare anmälningar skrivs av
Åklagaren har skrivit av ytterligare fem brottsanmälningar i samband med SSU-ordföranden Anna Sjödins festkväll och krogbråk i januari.
Tidigare artiklar
Anna Sjödin








