Gårdagens väljarbarometer enligt SvD/Sifo, petade moderaterna ner till ett 23-procentigt väljarstöd, den lägsta nivån som partiet haft sedan valet. Och undersökningen pekade också på att moderaterna nu tappar manliga väljare. En återspegling av den senaste tidens debatt om försvarspolitiken, tror partisekreterare Per Schlingmann.

–Varje gång en väljare känner att han inte gillar m, så måste vi ta det på stort allvar. Men det är självklart att det blir dramatiskt när ett statsråd avgår, men vi har hela tiden legat runt 25 procent, säger Per Schlingmann.

Mer allvarligt än moderaternas tillbakagång är att de tre oppositionspartierna drar ifrån alliansregeringen i opinionen, tycker Schlingmann. Enligt Sifo:s väljarbarometer skulle 53,3 procent ge sitt stöd till s, v och mp om det var val idag, 41,9 procent till den borgerliga alliansen.

–Det handlar ju om ett val mellan regeringsalternativ och de är ganska långt ifrån nu. Jag tror att förklaringen är de tuffa förändringar vi genomfört, bland annat i arbetsmarknadspolitiken. Det är kortsiktigt smärtsamt, men kommer visa långsiktigt att det blir mer jobb till Sverige.

Statsminister Fredrik Reinfeldt är mer självkritisk:

–Vi får skärpa oss lite. Genom att bättre beskriva de samhällsproblem som människor uppfattar som viktiga och visa på lösningar som löser dem, säger han.

Samtidigt visar Novus opinionsundersökning, beställd av TV4, att förtroendet för regeringen sjunkit jämfört med i oktober för ett år sedan. Andelen som säger sig ha stort eller mycket förtroende har sjunkit från 54 procent till 36 procent.

Socialdemokraterna har större anledning att glädja sig åt siffrorna. När stödet för oppositionen ökar beror det på ett ökat stöd för s, som går fram 3 procentenheter till 42,7 procent, jämfört med förra mätningen. Partisekreterare Marita Ulvskog ser två förklaringar.

–Jag tror att det fortfarande handlar om att många som trodde att det röstat på de nya moderaterna upptäckt att de för de gamla moderaternas politik. Sedan tror jag att de upptäckt att vi omprövat vår politik, bland annat på skolområdet, säger Marita Ulvskog.