I valet 2006 fick Moderaterna rekordmånga kvinnliga väljare. Samtidigt växte gapet mellan män och kvinnor till 8 procentenheter.
– Det spelar in så klart att vi har för få kvinnliga företrädare, både generellt och i ledande positioner, säger Moderaternas partisekreterare Per Schlingmann.
Han menar att partiledningen har ett ansvar för situationen när det gäller bristerna i jämställdhet i partiet och lyfter särskilt fram det faktum att det är männen som har lagt beslag på de tyngsta posterna i kommunerna.
– Men jag upplever att vi sedan ett par år tillbaka arbetar väldigt aktivt i de här frågorna. På samma sätt som hela samhället går miste om en stor begåvningsreserv så gör vi ju det i partiet.
Partistyrelsen antog därför i mars nya rekommendationer som säger att valsedlarna ska innehålla en kvinnokvot på minst 40 procent och hälften av toppkandidaterna bör vara kvinnor. Men även internt måste det bli mer jämställdhet, säger han. M-kvinnornas jämställdhetsbokslut visar att männen väger tyngst i partiets länsförbund. 70 procent leds av manliga företrädare.
Schlingmann är däremot inte beredd att ta Överkalix, Robertsfors och Älvkarleby i örat för att de saknar kvinnorepresentation.
– Jag är övertygad om att de också ser vikten av att verka för att släppa in också kvinnor.








