Hoppas också era artiklar kan leda till att regeringen tillsätter en oberoende kommission, som kan titta på vad som har gått snett och hur vi kan undvika panikreaktioner i framtiden. Tror även media behöver underkasta sig viss självkritik. Löst underbyggda katastrof- rapporter, som det alltid gått att finna lösryckta vetenskapliga uttalanden till stöd för, har gång efter gång lett till panikstämningar som efteråt visar sig ha varit helt omotiverade.
Vilket bra jobb ni har gjort med reportagen om narkolepsi. Oerhört gripande och mycket snyggt utgjort!
Jag får mycket respons från vänner och kolleger, och det är många som, tror jag, för första gången får upp ögonen för vilken enorm skandal detta är. Det var på grund av er seriösa ingång till jobbet, och omfattningen av reportageserien, som vi för första gången valde att vara med i tidningen om detta.
En mycket bra artikel om influensavaccineringen, där vetenskap kommer i andra hand och politik och pengar i första.
Vi har kommit så långt i vår utveckling att vi kräver trygghet, välstånd och ett evigt liv, vilket samtidigt producerar ett ledarskap som inte kan stå emot av rädsla för att göra fel, att förlora makten. Detta kan leda till hysteriska situationer som denna.
Det är alltid lätt att vara efterklok. Jag håller inte med om att den panik som rådde var bra men ett beslut behövde fattas och det har inget med sömnsjuka eller liknande att göra, för det kommer att vara samma beslut nästa gång – bara andra bieffekter.
Låt oss hoppas att SvD:s utmärkta artikelserie får vår regering att vakna och ta tag i detta. När man läser barnens egna ord kring vad de har hamnat i för situation är det ju uppenbart att vi måste utreda vad som hände så att vi kan undvika det igen. Sen måste vi ta hand om barnen och deras framtid samt forska om narkolepsi. Det är vi skyldiga barnen!
Vi får väl vara glada att vaccinet hittills har haft begränsade biverkningar, om man ser till det stora hela. Det kunde ha varit mycket värre med tanke på hur många som vaccinerades!
Å andra sidan vet vi ännu inget om långtidseffekterna (10–20 år). Jo, det kan faktiskt finnas sådana också.
Om vi tänker lite tvärtom då. Det fanns ju faktiskt en del som tydde på att det kunde vara en farlig sjukdom. Om politikerna hade stått passiva och sagt att ”det är inte så farligt” och sedan fått se en stor del av befolkningen insjukna, då hade det inte varit så kul heller. Man brukar ju säga att det är lätt att vara efterklok, men det tycks ha glömts när det gäller denna artikel.
Blir så arg. Helt uppenbart att det var politiska och inte främst medicinska skäl som låg bakom massvaccineringen. Visst är det bra att ha hög beredskap för en pandemi men att sätta i gång med massvaccinering med ett tämligen oprövat vaccin, när man faktiskt visste att epidemin inte var så farlig, borde vara tjänstefel.









