Vattenfall har ett antal koleldade verk som antingen ligger på ritbordet eller redan som håller på att byggas runtom i Europa.
Särskilt uppseendeväckande är en pågående rättstvist mellan Vattenfall och den tyska staten om kolkraftverket Moorburg i Hamburg. Enligt Rebecca Harms bryter Vattenfalls bygge mot flera av EU:s miljödirektiv.
Men grundproblemet är, menar hon, att statligt ägda Vattenfalls agerande rimmar illa med det som statsminister Fredrik Reinfeldt (M) och miljöminister Andreas Carlgren (C) driver i de internationella klimatförhandlingarna.
–Sedan flera veckor har jag uppmanat det svenska ordförandeskapet att stoppa den här rättsprocessen eftersom det är helt orimligt att den ledande kraften i klimatöverläggningarna, Sverige, drar en annan medlemsstat inför rätta och anklagar den för att de inför de klimatskyddande och naturskyddande lagar.
EU-minister Cecilia Malmström kan inte kommentera Rebecca Harms kritik, säger hon.
–Jag kan som minister inte gå in och ha synpunkter på pågående rättstvister. Det skulle rendera en säker prickning i riksdagens konstitutionsutskott.








