I år har sommaren varit ovanligt regnig med stora översvämningar på sina håll i landet. Men är det inte för mycket vatten så är det för lite. På norra Öland, som just nu har högsäsong för turismen, uppstod brist tidigare i veckan och kommunen uppmanar alla att hushålla med vattnet.
– Böda Sands camping är fullbelagd, det kan vara 10 000 personer där en dag och det är framför allt där vi har haft problem. Det är strandduschar, vattenland, bassänger och allt är på högtryck, säger Benny Wennberg, vd på det kommunala bolaget Borgholm energi.
Vattnet räcker helt enkelt inte till alla Ölands semesterfirare. Ett vinterdygn gör Löttorps vattenverk av med ungefär 600 kubikmeter vatten medan det under onsdagsdygnet gick åt 2 500 kubikmeter. Men att norra Öland får mycket turister på somrarna kan väl knappast komma som en överraskning?
– Visst är det så att konsumtionen ökar dramatiskt varje sommar. Det som hände nu är kopplat till dåligt väder, plötsligt blir det sol och alla ska bada samtidigt som det är extremt mycket människor på Öland, säger Benny Wennberg.
I Strömstad uppstod vattenbrist förra veckan, troligen av samma anledning som på Öland.
– Vi har haft de här problemen förut men inte så här storslaget. Så fort det blir varmt ute duschar folk och förbrukar mer vatten, säger Jerry Johansson, chef för vatten och avlopp i Strömstads kommun.
Även på några öar i Orusts kommun i Bohuslän har det varit vattenbrist. Det berodde delvis på en vattenläcka, men på somrarna växer befolkningen på öarna flera gånger sin storlek.
Enligt Torbjörn Borgström på kommunens enhet för vatten och avlopp är det där i stället det dåliga vädret som har bidragit.
I vanliga fall är vattenförbrukningen störst på morgonen och kvällen men i år har folk hållit sig mer inne och använt vatten under hela dagen.
På turisttäta Gotland har vattnet räckt just i år, men brist är inte ovanligt och kommunen håller på med ett projekt där de i framtiden ska kunna använda sig av vattnet från Östersjön.
– Det går åt mer och mer vatten och vi hittar mindre och mindre grundvatten, säger Bertil Klintbom, förvaltningschef på tekniska kontoret på Region Gotland.
NEDERBÖRD: Se hur regnovädret drar fram
PROGNOS: Så blir vädret där du är










