Olof Liberg, koordinator för det skandinaviska vargforskningsprojektet Skandulv, säger att detta är första gången sedan 1993 som det fötts en valpkull utan inavelstecken i landet.
Den svenska stammen grundades av ett enda vargpar på 1980-talet. Sedan dess har bara ytterligare en varg bidragit till stammens genetiska sammansättning - en hanne som vandrade in österifrån och gav upphov till tre valpkullar 1991-1993.
Alla vargar i landet härstammar alltså från endast tre individer och behovet av nytt genetiskt material har varit akut länge.
Hoppet växte när ännu en hanne österifrån dök upp vid Pessinki i Norrbotten hösten 2006. Han vandrade så småningom söderut och bildade par med en hona vid Galven i Hälsingland. Misstankar om att valpar föddes i våras har funnits, men ingen visste något med säkerhet förrän DNA-analyserna av spillningen var klara.
- Vi hade lite tur. Tre spillningar insamlades och en av dem var från Pessinki-vargen och en från honan. Men den tredje visade sig vara från en avkomma till de två, en hanvalp, säger Olof Liberg.
Vargfamiljen, som håller till i ett glesbefolkat område i inre Hälsingland, är helt intakt i dagsläget. I grannreviret vid Voxnan tilläts skyddsjakt på en varg i fjol sedan vargarna rivit ett antal hundar. Men i Galven har än så länge inga konflikter med människor uppstått. Det är mycket viktigt att familjen förblir intakt och helst får chansen att fortplanta sig fler gånger.
- Ju fler kullar, desto bättre. Det ska bli intressant att när den första spårsnön kommer se hur många valpar de fått i år, säger Olof Liberg.
Tipsa andra
Foto: Hasse Holmberg (arkiv)
Vargen på bilden har sin hemvist på Skansen.
Inrikes | Mest lästa
- Man ihjälskjuten i Sollentuna
- Fem skräckfilmer som heter duga
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Stupade svenskar på väg hem
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Fick kejsarsnitt utan bedövning
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- De nominerade till Årets Sak 2009 är...
- Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan
- Telefonstorm efter snökaoset




































