Vänsterpartiets ekonomisk-politiska talesperson Ulla Andersson.
Foto: Scanpix
Hon hade hoppats på ett dubbelt ledarskap, men sedan kongressen sagt nej till detta så valde hon ikväll att kasta in handduken.
- Jag träder tillbaka eftersom jag tycker att vi borde ha haft två partiledare Jag väljer att ställa mig bakom valberedningens förslag, säger hon.
- Visst är jag lite besviken. Men det känns ändå okej.
Ulla Andersson räknar däremot med att få fortsätta som partiets ekonomiska talesperson:
- Jag älskar att hålla på med ekonomisk politik. Jag ser mig som en del av en framtida partiledning.
Hon menade att den avgående partiledaren Lars Ohly lagt grunden för det öppna valet av ny V-ledare.
- Ett stort tack till Lasse som har bäddat för att vi har kunnat ha den här goda och demokratiska processen.
Valberedningens förslag på ny partiledare är Jonas Sjöstedt.
Många var nog inställda på att partikongressen skulle ge partistyrelsen en näsknäpp och rösta igenom ett delat ledarskap. Den flera timmar långa debatten inför beslutet antydde också att det skulle bli så, men flertalet av de 225 ombuden ville annat.
SvD:s rundringning visade att 13 av 24 partidistrikt ville ha ett dubbelkommande i den allra översta partitoppen. Samtidigt står det ombuden helt fritt att rösta efter eget huvudet, de är inte bundna till några beslut i distrikten.
För Jonas Sjöstedt, valberedningens förslag till ny partiledare, innebar beslutet ett bakslag. Han stod som förlorare och har argumenterat för ett delat ledarskap.
Men Kalle Larsson i partistyrelsen var nöjd, men erkände efter omröstningen att han egentligen trodde att beslutet skulle släppa fram ett utvidgat ledarskap.
– Det jämna resultatet visar att vi behöver ett breddat ledarskap. Vi måste ha fler företrädare inom partiet som blir kända.
– Men som feministiskt parti kan vi förstås inte ledas av en enda man hur länge som helst. Jag är missnöjd med partiets feministiska profil, där har vi ett problem som vi måste lösa, sade Kalle Larsson.
Kongressen sade också nej till att vice ordförande och partisekreteraren ska väljas av kongressen i stället för att som nu utses av partistyrelsen.
Frågan om delat partiledarskap debatterades idag på Vänsterpartiets kongress. Kalle Larsson från partistyrelsen inledde debatten med att argumentera emot. Han menade att inget talar för att det skulle innebära en avlastning och delad börda utan snarare en dubbel börda.
Inte heller är det en fördel med minst en kvinna för ett feministiskt parti, ansåg han.
- Vänsterpartiet är inget halvljummet jämställdhetsparti. Vi är ett feministiskt parti där en kvinna ska kanna fylla hela utrymmet, sade han.
Larsson varnade för att det kan skapa problem, med en otydlighet och en toppstyrning.
- Det är ingen mirakelkur, utan kan skapa problem, sade han.
Gunnar Ågren från Stockholm argumenterade för delat ledarskap. Han framhöll att det skulle förbättra arbetsmiljön även för partiledarna.
- Det skulle dessutom minska fixeringen vid en enskild partiledare och öka kollektivismen, föra fram politiken och minska personkulten, sade han.
- Om vi tar beslut om delat ledarskap så kommer Vänsterpartiet alltid att ledas av minst en kvinna, framhöll Håkan Jörnehed från Storstockholm.
Thaher Pelaseyed från Göteborg argumenterade däremot mot delat ledarskap.
- Delat ledarskap leder inte till mer demokrati och insyn, utan i stället tvärtom till mindre demokrati, mer toppstyrning och mindre inflytande för partistyrelsen, sade han.
Mats Pilhem från partistyrelsen sade sig vara för delat ledarskap men yrkade ändå avslag på de motioner som föreslog det.
- Med delat ledarskap menar jag en partistyrelse som delar på ledarskapet. Det är något annat än delat ordförandeskap, sade han.
Flera gick upp i talarstolen och berättade att de ändrat sig, att de tidigare röstat emot delat ledarskap men att de nu är för, att beslutet mognat fram.
- Man måste kunna ändra sig, sade Patrik Renfors.
De som talade för delat ledarskap tog bland annat upp att dagens modell där partiledaren ska kompletteras med flera talespersoner inte har gett något genomslag, att en partiledares jobb är omänskligt och att det med två partiledare går att ta välbehövliga pauser.
Flera tog också upp att Vänsterpartiet behöver ett modernare ledarskap
- Var inte rädda, Nu kör vi, sade Wiwi-Anne Johansson som reserverat sig för delat ledarskap i partistyrelsen.
Elin Engström, Göteborg varnade för att om kongressen nu väljer en kvinna och en man så kommer kvinnan att bli underordnad mannen, eftersom valberedningen redan föreslagit att Jonas Sjöstedt till partiledare.
- Att mot denna bakgrund välja en kvinna så blir det att välja en nummer två. Det blir inte att välja en kvinna vid sidan av en man utan en kvinna bakom en man, sade hon.
Andra talare såg inga sådana risker.
- Jag är inte rädd för att det blir a- och b-ledare när vi ser vilka kompetenta kandidater vi har, sade Lotta Johansson Fornarve.
En av partiledarkandidaterna, Rossana Dinamarca, upprepade att hon är emot delat ledarskap.
- Jag vill ha ett starkt kollektivt ledarskap som leds av en partiledare. Delat ledarskap kan inte ses som jämställdhet. Feminism handlar för Vänsterpartiet inte om att räkna huvuden, sade hon.
Hon framhöll att hon fortfarande står kvar som partiledarkandidat, men inte för att dela ledarskapet utan för att bli vald som ensam partiledare.




Genusperspektivet kan avgöra ledarfråga




