Stig Kullberg
karin malmhav
Stig Kullberg, 85, står i höstsolen och ser ut mot Brunnsbotorget från sin lägenhet.
–Jag brukar stå här och titta nattetid när jag inte kan sova. Jag kunde lika gärna ha blivit träffad.
Natten till i tisdags slog en förlupen kula från ett automatvapen igenom lägenhetsfönstret. Kulan rikoschetterade i väggen mitt emot och hamnade slutligen långt inne i hans hem. Stig Kullberg var en hårsmån från att bli offer för gängvåldet i Göteborg.
–Det var jäkligt otäckt.
Skottlossningen är en av flera uppmärksammade händelser i veckan. Igår eftermiddag spärrades ett stort område av kring Nils Ericsson-terminalen i cent-rala Göteborg. Detta sedan en väska som misstänktes innehålla en bomb påträffats i en stulen bil som skulle fraktas bort. Händelsen orsakade stora förseningar i kollektivtrafiken. En teknisk undersökning visade att väskan inte innehöll sprängämnen.
Därutöver har polisstationen i Partille beskjutits, ytterligare misstankar om bilbomber rapporterats, fyra polishelikoptrar utsatts för gevärseld och en lägenhetsdörr i Angered genomborrats av en hagelskur.
Enligt Göteborgspolisen handlar mycket av den senaste tidens händelser troligtvis om en konflikt mellan det kriminella nätverket Asir och mc-gänget Bandidos.
Även om polisen säger sig ha koll på situationen medger man att våldet nått en gräns där allmänhetens säkerhet hotas.
–Många gånger har det varit försynen som gjort att inga vanliga medborgare skadats, säger Sven Ahlbin, ställföreträdande chef för länskriminalpolisen.
Staden har enligt Göteborgs-Posten drabbats av i genomsnitt en skottlossning varannan dag sedan i januari. Sven Ahlbin berättar att gängmedlemmar vill markera revir och skapa rädsla kring sig.
–Det är ofta små konflikter som löses med oerhört grovt våld. Gränsen när man tar till vapen har sjunkit betydligt, säger han.
Den organiserade brottsligheten har under lång tid expanderat i hela Sverige, såväl när det gäller antalet gängmedlemmar som verksamhet. Nu har de olika reviren växt över sina gränser, även i Stockholm, Malmö och på andra orter.
–Det vi bevittnar är en kamp om territorier. Eftersom våldet är gängens kapital smäller det när det blir intressekonflikter, säger Thord Modin, chef för Rikskriminalens underrättelsesektion.
På polisen har man länge inväntat det som nu drabbar Sverige, något som länge pågått i Europa. Han förutspår att allmänheten får vänja sig.
–Det kommer att vara en våg av våld framöver.
Trots att brottsligheten eskalerat menar Thord Modin att polisen har bättre koll på gängens omfattning och verksamhet än någonsin och att polisens nya satsning Alcatraz redan gett gott resultat.
Han efterlyser dock skärpta lagar för att polisen ska ha en chans att hålla jämna steg med den nya typen av kriminalitet. Buggning, möjlighet att beslagta tillgångar och hårdare lagar mot olaga hot är några av de instrument som behövs.
På Senapsgatan i Angered står Aija Irmeli Manninen och tittar mot uppgång 14, där någon sköt med ett hagelgevär genom en lägenhetsdörr i tisdags natt.
–Det är skit. Här har varit så lugnt i 20 år men nu handlar allt om knark och pengar, säger hon.
Hon är säker på att skottdramat handlade om en uppgörelse mellan de kriminella gängen.
Rekryteringen av gängmedlemmar sker i stans förortsområden, främst i de nordöstra delarna men nu även på Hisingen. Polisen nämner om och om igen utanförskap som en anledning till problemen. Redan i tolvårsåldern är vissa barn och ungdomar på väg in i verksamheten.
–Gängmedlemmarna tar in sina småbröder och deras kompisar som växer in i en accelererande kriminalitet. I de här kretsarna bär många över 18 år pistol. Det är den vardag vi lever i härute, säger Håkan Frank, chef för Angeredspolisen.
Enligt honom handlar det till stor del om ett samhällsproblem.
–Ju mer sysselsättning och goda förebilder för ungdomarna desto bättre. Ingen av dem vill vara kriminell men har man väl hamnat i fel kretsar är det jättesvårt att ta sig ut.













