”Jag kommer att göra en skolmassaker på Slottis den 5 maj”. Så stod det på mejlet som kom in till Slottstadens skola i Malmö i går.
De 540 eleverna i årskurs 6-9 kommer inte att evakueras men flera elever har gått hem, föräldrar är oroliga och flera väktare ska inge trygghet.
– Vi undersöker så att det inte har varit några incidenter den senaste tiden. Vi ser jätteallvarigt på det här, säger Lennart Sverremo, kommissarie på spaningsroteln i Malmö.
Skolan har inrättat en krisgrupp och sett till så att tre väktare patrullerar skolan för att uppmärksamma misstänksamheter och inge lugn, berättar rektor Emy Palmgren till SvD.se
Enligt brevet som nu polisanmälts ska hotet om ”en skolmassaker” verkställas den 5 maj. Det är sex dagar tills dess – men skolan ska alltså inte evakueras i nuläget.
– Vi får helt enkelt vänta och se hur utvecklingen går, säger Emy Palmgren.
2004 fick Slottsstadens skola ett direkt hot. Det verkställdes inte och en före detta elev kunde gripas, enligt rektor Emy Palmgren.
– Vi är relativt ovana med det här. 2004 hade vi ett stort pådrag, sedan dess inte haft något, säger hon.
Ett meddelande om att skolan utsatts för hot lades upp på skolans hemsida i går och i dag har lärare försökt ringa till alla föräldrar och pratat med elever.
– En del känner att det är obehagligt. Flera går säkert hem. En del föräldrar är oroliga och ringer till mig och mina kollegor, säger rektor Emy Palmgren.
Undervisningen fortsätter som vanligt. Men skolledningen respekterar samtidigt att flera har valt att stanna hemma.
– Det är ingen vanlig skoldag, man måste ha respekt för det här. Nu har vi i denna förmiddag lärare som pratar med eleverna och vi har en krisgrupp samlad, säger Emy Palmgren.









