Att narkolepsi kunde vara en av biverkningarna av vaccinet var inte känt när den stora vaccinationskampanjen drog i gång. Sex miljoner svenskar vaccinerades, varav en miljon barn.

För första gången har nu sambandet mellan vaccinet Pandemrix och narkolepsi undersökts i Sverige. Precis som efter en tidigare finländsk studie stärks nu misstankarna om ett samband. Resultatet kommer från en delstudie som Läkemedelsverket presenterade i går.

I Finland bedömdes risken vara nio gånger högre. Motsvarande siffra för Sverige är tills vidare en fyrfaldig ökning mot normalt.

Forskarna vet inte vad det är som gör att vissa fått den här biverkningen av vaccinet. En teori är att det är viruset i kombination med vaccinet som kan vara orsaken. En annan att det är en genetisk sammansättning hos de drabbade som avgör.

– Det här är ett osäkert resultat och vi kan inte utesluta att den ökade uppmärksamheten kring narkolepsi har påskyndat diagnostiseringen, säger Ingemar Persson, senior expert vid Läkemedelsverket.

Läkemedelsverket ska nu samla in information för att göra en mer övergripande studie.

Trots att omkring 80 barn har fått symtom på narkolepsi efter vaccinationen står Läkemedelsverket fast vid att massvaccinationen var nödvändig. Enligt Ingemar Persson är det omöjligt att garantera helt säkra läkemedel. Ovanliga biverkningar som drabbar en på 100000 får man räkna med, menar han.

– Man måste alltid väga nyttan med läkemedlet mot riskerna. I det här fallet får vi inte glömma att pandemin var okänd för oss när den kom och att vi befarade att den skulle bli mycket allvarligare än den blev, säger han.

Sara Dunard Reuter från Båstad, är en dem som insjuknat. Sara har fått sin sjukdom diagnostiserad och testar nu olika mediciner och behandlingar som förhoppningsvis ska göra hennes situation bättre.

Några veckor efter vaccinationen märkte hon av de första symptomen.

– Jag som brukar vara morgonpigg började sova onormalt mycket. Jag somnade i skolan och det hände att jag ramlade ihop, berättar hon.

Hon har slagit i både huvudet och knäna vid olika fall. Det är jobbigare att umgås med kompisar numera och hennes betyg har blivit sämre. När hon till hösten ska börja gymnasiet vet hon inte om hon kommer in på det program hon helst ville.

– Det här påverkar hela mitt liv. Som det känns nu så kommer jag aldrig att kunna jobba heltid. Jag kan ju inte välja vilket yrke som helst längre, säger hon.

Sara Dunard Reuter är i Stockholm med sin pappa Lennart för att tillsammans med en grupp andra drabbade träffa socialminister Göran Hägglund (KD).

– Det här är djupt olyckligt. Som förälder försöker man sätta sig in i vad det här innebär. Det här hade kunnat drabba vem som helst, säger Hägglund efter mötet.

De drabbade kommer nu att kunna söka ekonomisk kompensation hos Läkemedelsförsäkringen. I slutet av sommaren kommer första beskedet om vilken nivå ersättningen kan hamna på.

– Vissa utgifter kan vi betala ut en ersättning för redan nu. När det gäller de kvarstående besvären kommer vi att följa de här barnen under åren och deras väg ut i arbetslivet, säger Anders Öhlén, vd vid Läkemedelsförsäkringen.

De drabbade har märkt av sina symptom några månader efter vaccinationstillfället. Det är ytterst liten risk att ett barn som vaccinerats skulle få narkolepsi senare i livet av den orsaken. Vaccinet finns inte kvar i kroppen.