I en SvD-intervju konstaterar försvarsminister Mikael Odenberg att frågan om ett svenskt medlemskap i Nato inte är aktuell under mandatperioden.
Även om moderaterna är positiva har kravet varken stöd ”i folkdjupet” eller ”det politiska livet”, konstaterar Mikael Odenberg.
- Därför står frågan inte på dagordningen. Vi har ett väl fungerande, ganska pragmatiskt och bra samarbete med Nato. Det räcker långt för mig, säger han till SvD:s Lova Olsson.
Men frågan oroar ändå v-ledaren Lars Ohly.
- Regeringen verkar ha Natomedlemskap som mål trots att man inte säger det rakt ut. Det framkommer mellan raderna lite här och där i debatten trots att det inte finns någon som helst folklig förankring, säger han till SvD.se.
Samtidigt är Lars Ohly positiv till försvarsministerns besked att han vill göra värnplikten könsneutral i krigstider.
- Han är inne på en modell som vi länge förespråkat, säger v-ledaren till SvD.se.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Man ihjälskjuten i Sollentuna
- Fem skräckfilmer som heter duga
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Fick kejsarsnitt utan bedövning
- Stupade svenskar på väg hem
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- De nominerade till Årets Sak 2009 är...
- Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan
- Telefonstorm efter snökaoset




































