Webb-tv
I sitt traditionsenliga jultal till svenska folket pratade statsminister Fredrik Reinfeldt om politik i världen, om klimatet och hur alliansen ska försöka vinna valet.
Texten uppdateras kontinuerligt.
För sjunde gången håller Fredrik Reinfeldt jultal – en tradition han inledde redan som partiledare innan han blev statsminister.
Reinfeldt inleder med ett tack till sina medarbetare.
– Man behöver vila, mitt tips är att ni passar på för nästa år blir det tempoökning.
Vardagsfrågorna är inte längre nationella, de är globala, menar Fredrik Reinfeldt.
– Höstens frågor var finanskrisen och klimatkrisen. Det är globala frågor.
– Det krävs träning för att världen ska fatta gemensamma beslut, säger Reinfeldt med hänvisning till de hårt kritiserade förhandlingarna i Köpenhamn.
Han nämner även samarbetet inom EU som modell för hur världen i framtiden bör fatta beslut.
– När det saknas, faller världens svar kort.
Reinfeldt varnar för att låta Köpenhamnsavtalet ge bilden av hur världen samarbetar och hur vi ska se på framtiden.
– Har jag och Robert Mugabe samma uppgift när vi kommer till klimatmötet? Det är en jämförelse man inte kan göra.
Han tar också upp 00-talet, det decennium som snart är till ända.
– 11 september, visst kändes det som ett steg tillbaka. Det präglar även det nya decennium som ska följa. En terrorism som vrider på våra säkerhetsperspektiv.
Reinfeldt nämner också Kinas utveckling och landets kunskap om EU.
– Vill man verkligen ha en uppdaterad information ska man vända sig till de kinesiska nyhetsbyråerna.
Han drar paralleller till bilden av USA och varnar för en allt för ensidig bild av landet.
– Det finns en oerhörd känsla av nationalism bland befolkningen.
Han berättar även om förhandlingarna i Köpenhamn och den kinesiska insatsen där.
– Kina skickar förhandlare, inte politiska ledare. Vi skickar stats- och regeringschefer.
Reinfeldt går över till Sverige.
– Utgångsläget är inte bra, vi ligger under i opinionssiffrorna. Nu måste vi berätta om vad vi vill för Sverige.
– Vi måste våga utmaningar och rusta oss för förändringar. Vi måste vilja förändra för att vara ett föregångsland, inte prata om förut.
Han nämner tre områden som särskilt viktiga — full sysselsättning, utveckling av välfärden och rädsla för våld och brott.
Reinfeldt säger också att det är viktigt att spegla hela Sverige i politiken.
– Demokrati fungerar så att alla som inte känner in sig i politiken riskerar att vända demokratin ryggen.
Han fortsätter med att understryka att full sysselsättning är regeringens mål och kommentera regeringens kritiserade socialförsäkringspolitik.
– Det är via människors förmåga att växa som vi får ett starkare samhälle. Full sysselsättning i vår tid måste utgå från människors kapacitet. Alla har inte arbetsförmåga men de allra flesta har det om man bara anpassar sig till hur arbetsförmågan ser ut.
Reinfeldt går vidare till kommande val.
– Valet 2010 kommer handla om arbetslinje mot bidragslinje. Det är bra att svenska folket får avgöra vilken inriktning de vill ha.
Även frågan om välfärd finns med i talet. Enligt Reinfeldt oroar sig inte svenska folket över om denna utförs privat eller i offentlig regi utan vilken kvalitet den har.
– Man vill göra bra ifrån sig på jobbet. Men då måste vi också skapa de förutsättningar för att människor ska få göra det.
– Ska personalen bli utvärderade och kontrollerade måste de få vara med och påverka. Det har varit återkommande i våra samtal, säger Reinfeldt och syftar på de samtal han haft med anställda inom vård och omsorg.
Han går vidare och tar upp kriminalpolitiken.
– Det är en väldig fokusering på gärningsmännen som begår brotten. Vi måste sätta in insatser som både tar upp straff och vård. Jag noterar att mina motståndare vill göra detta till en valfråga. Vi är beredda.








