Foto: Scanpix
Uppdrag Gransknings reporter Janne Josefsson följer med Lars Vilks när han åker till New York för att delta i den konferens som SION – Stop Islamization of Nations – anordnar på årsdagen av attackerna mot World Trade Center 2001. Under hela programmet försöker en allt mer frustrerad Janne Josefsson få svar på frågan om vad Lars Vilks egentligen tycker om de antimuslimska åsikter SION och de andra deltagarna står för. Vilks glider undan och menar att deltagandet i konferensen är en del av hans konstverk.
– Det är betraktaren som skapar verken, säger Lars Vilks och ser lite bekymrad ut.
– Jag blir inte riktigt klok på karln, utbrister Janne Josefsson en bit in i programmet.
Rondellhunden som Lars Vilks skapade 2007 var en teckning av profeten Muhammed som hund – den och andra varianter på samma tema har gjort Vilks till både en världskändis och en ständigt mordhotad man. Hans teckning har orsakat flaggbränningar, demonstrationer och uppmaningar till hämnd och bojkott. Vilks lever med livvaktsskydd dygnet runt sedan några år tillbaka.
Lars Vilks har blivit inbjuden till SION:s konferens därför att han som flera deltagare blivit ”utsatt för islamism och muslimska terrordåd” som arrangören Pamela Geller uttrycker det. Att han är en välkommen gäst råder det ingen tvekan om om – Vilks får både applåder och kramar när han kommer. Han hyllas som en hjälte, och Pamela Geller säger att hon är en stor beundrare av honom.
Andra som medverkar på konferensen på Millennium U.N. Plaza Hotel är den svenska journalisten Ingrid Carlqvist som startat den islamkritiska tidningen Dispatch International, och dansken Anders Graves som leder SION:s systerorganisation i Europa.
Även English Defence League, en högerextrem rörelse som bildades i Luton i Storbritannien 2009, är på plats. Rörelsen motsätter sig spridandet av islam och sharialagar samt invandring i England. De två ledarna Tommy Robinson och Kevin Carroll blir omkramade av arrangören Pamela Geller när de dyker upp.
– Jag tycker inte det är så märkligt, de letar ju efter människor som drabbats av islam, säger Lars Vilks om urvalet av deltagare.
När Tommy Robinson senare under kvällen intervjuas av Janne Josefsson liknar han islam vid en sjukdom. Den åsikten är han inte ensam om under konferensen.
En av talarna på konferensen säger att ”muslimer förökar sig som råttor”. Andra om det ”onda och ociviliserade som invaderar Europa”. ”Media är totalt korrupt och skyddar muslimer” är ett annat uttalande.
Själv håller Vilks ett uppskattat tal där han berättar om vad som hänt sedan rondellhunden kom till, om mordhoten och brandattacken mot hans hus och hur hans liv förändrats sedan han fick livvaktsskydd.
Janne Josefsson frågar Lars Vilks varför han inte tar någon diskussion när de andra deltagarna uttrycker allt mer extrema åsikter.
– Jag har inget emot att de framträder, det är sånt som låter sig sägas i den här församlingen. Jag kan inte göra något åt det. Frågan är om de bokstavligen menar detta eller om det är något de säger i upphetsningen, säger Vilks som menar att det inte är hans uppgift att säga ifrån:
– Jag vill vara en iakttagare inifrån. Det går inte att skrika och göra sig omöjlig. En konstnär ska inte ta ställning, säger Lars Vilks.
Pamela Geller, som tillsammans med författaren Robert Spencer grundat SION, är en amerikansk aktivist, bloggare, författare och kommentator i konservativa Fox News Channel. Förutom SION så ligger hon även bakom den islamfientliga sajten Jihad Watch. Geller är känd för sin kritik mot muslimer och islam, och ledde bland annat kampanjen mot ett planerat moskébygge på Manhattan i New York. Hon har kallat Barack Obama för en ”pro-jihad-president”.
När Janne Josefsson intervjuar henne i programmet så tar hon avstånd från det uttalande som gjordes på konferensen om att ”muslimer förökar sig som råttor”.
– Det är fel att säga så, och jag fördömer det. Visst har det yttrats hårda ord under konferensen men islam och sharia är också hårda. Jag tycker att det är bra att man säger ifrån. Jag gör det här för att jag älskar frihet och demokrati, säger Pamela Geller.
Hon får också frågan om vad hon tycker om de extrema åsikter som English Defence League står för.
– De driver sin organisation, och jag finns i USA. Europa är mer illa ute, och jag kan inte säga till dem vad de ska göra eller säga. Men det är bra och anständiga människor, säger Pamela Geller.
När Lars Vilks kommit hem till sitt hus i norra Skåne igen efter New York-resan konstaterar han att det varit ”ett äventyr, som jag får fundera över och utvärdera”.
Tycker du att det var rätt att åka, frågar Janne Josefsson.
– Ja, det tycker jag.
Mer i ämnet
- 7 sep 2012 Vilks uttalar öppet sitt stöd till Sion
-
24 sep 2012
Föreläsning med Vilks stoppas
norrtälje Vill ta hänsyn till en ”överhettad internationell situation”.
-
22 sep 2012
Islamfientliga annonser i New York
En islamfientlig extremistgrupp i USA inleder på måndag en...
-
12 sep 2012
Vilks på antimuslimskt möte i USA
Trots förhandskritiken talade konstnären Lars Vilks på ett...
-
9 sep 2012
Vilks besöker antimuslimer i USA
På tisdag ska den kontroversielle konstnären Lars Vilks tala i New...
- 30 aug 2012 ”Helt korrekt slänga ut Vilks”
- 30 aug 2012 ”Om KKK hade bjudit in mig hade jag åkt”
- 30 aug 2012 Jamtli ställer in utställning
-
28 aug 2012
Vilks kollegor hoppar av
Nästan samtliga konstnärer har nu hoppat av en utställning i...
-
21 aug 2012
Därför stoppas Lars Vilks
Konst Henrik Zipsane, landsantikvarie i Jämtland, förklarar varför Lars Vilks inte...
- 3 sep 2012 ”Provokationernas bondfångare”










