”Finns det något egenvärde av två liberala partier?”, undrar Magnus Andersson, Cuf, och Adam Cwejman, Luf.

Både C och FP ”kämpar med sin identitet”, framhåller de. ”Väljarnas förtroende är inte på topp och många undrar vad de båda partierna står för”, skriver de på Newsmill.se..

Folkpartiets partisekreterare Nina Larsson gör inte vågen över förslaget.

- Det är ju alltid bra att reflektera över sitt parti och andra men jag ser inget behov av att slå ihop Centern och Folkpartiet. Trenden går väl snarare åt motsatt håll, att väljarna vill ha fler alternativ och fler nyanser i politiken, säger hon till TT.

Förslaget har dykt upp med jämna mellanrum sedan 1970-talet. Frågan är ju varför idén alltid återkommer, trots att den aldrig får något fäste. Men som partisekreterare i Folkpartiet måste man väl ändå snegla på Centerpartiets betydligt större kassakista.

- Det är ju ingen hemlighet att de har betydligt större resurser, men det är ju inte det politiken handlar om. Jag tycker att resonemanget handlar för mycket om att maximera rösterna, men det finns inget som säger att det per automatik leder till det bara för att man slår ihop partierna, säger Nina Larsson.

Statsvetaren Ulf Bjereld, själv Socialdemokrat, tror inte heller på sammanslagningsidén.

- Hittills har förslaget aldrig fått något starkare stöd inom respektive parti. Jag tror inte att förslaget kommer att få något starkt gehör den här gången heller, säger han till TT.

Anledningen till att idén dyker upp nu, tror han beror på Moderaternas starka dominans i regeringen och opinionen. Småpartierna överväger hur de ska stärka sin ställning inom ramen för det borgerliga samarbetet. Men en sammanslagning skulle i själva verket kunna leda till en förlust av väljare, tror Bjereld.

- Centerpartiet bildades som en mobilisering efter skiljelinjen mellan stad och land i svensk politik. Den skiljelinjen finns fortfarande kvar, och Centerpartiets väljare har en stark landsbygds- och jordburkarprägel jämfört med övriga partier. Risken är att dessa centerväljare inte skulle känna sig hemma i en sammanslagning med Folkpartiet, och i stället söka sig till Kristdemokraterna eller Moderaterna.

Partisekreteraren Michael Arthursson tror inte heller på idén.

- Det är alltid bra att ungdomsförbunden är på hugget och spanar efter nya vägar, men detta är ingen diskussion som pågår hos oss. Det viktiga för oss är nu idéutvecklingen och att rikta krafterna utåt. Risken med en sammanslagning är att man fastnar i interna, organisatoriska frågor, säger han till TT.

Han delar Ulf Bjerelds uppfattning att en sammanslagning skulle kunna leda till att många centerpartister känner sig vilsna i ett sådant nytt parti och i stället går någon annanstans.

- Den risken är uppenbar. Vi ska ha större självförtroende än så. Moderaterna har inte vuxit genom någon sammanslagning utan för att de varit duktiga på politik och kommunikation, och det har vi samma möjligheter att göra, säger Michael Arthursson.