Var nionde svensk mellan 18 och 24 år saknar i dag arbete. Och nästa år, 2010, varnar regeringen för att arbetslösheten bland 15– 24-åringar kan växa till 20–25 procent.
Siffror som förskräcker här och nu men som också får konsekvenser under resten av livet. För de som drabbas av arbetslöshet i sin ungdom får det tuffare att komma in på arbetsmarknaden och följderna är ganska självklara; Man bor hemma hos föräldrarna längre, bildar familj senare, halkar efter i löneutvecklingen och får lägre pension,
Susanne Zander, utredare på Ungdomsstyrelsen, påpekar att frågan är komplicerad men att det är känt att ungdomar reagerar på samma sätt som vuxna när de blir arbetslösa.
– Unga mår inte mindre dåligt för att de inte haft ett arbete innan de blev arbetslösa. Det visar både forskning och utredningar som vi gjort. Vi vet att arbetslösheten får effekter på hälsan, man mår dåligt. Vissa blir deprimerade och får sedan inte arbete för att de är sjuka. Det sociala nätverket påverkas när man hamnar utanför för att man inte har råd att vara med.
Enligt Susanne Zander visar flera studier att många personer som blir arbetslösa i unga år aldrig hinner ikapp ekonomiskt under hela livet.
Det visar inte minst 90-talskrisen då många ungdomar som blev arbetslösa aldrig tog sig in ordentligt på arbetsmarknaden.
En annan effekt av den utbredda ungdomsarbetslösheten är att det bildas subkulturer, där man vänder sig mot att arbeta.
Det visar många exempel från andra länder där ungdomar byggt upp försvarsmekanismer mot arbetslösheten genom att helt enkelt hävda att de inte vill jobba.
– Det kan lätt bli så i grupper med många arbetslösa. Arbetslöshet ses som något fult och ingen vill vara en förlorare. Därför värderar man andra saker i livet, kompisgänget till exempel.
Fler studier pekar i samma negativa riktning. Oskar Nordström Strand, docent i nationalekonomi, gjorde en studie av 18–19 åringar som slutförde praktiska eller 2-åriga gymnasielinjer 1991 och 1994. Studien resulterade i en rapport till institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering, IFAU. Den visar att ungdomar som blir arbetslösa efter gymnasiet med betydligt större sannolikhet också är arbetslösa under de följande tio åren jämfört med övriga.
– Jag tittade på hur det gick för ungdomarna senare i livet. Men oavsett hur jag vred och vände på sambanden hade arbetslösa personer ett sämre utfall än de som fick jobb efter skolan.
Fotnot: Statistiska Centralbyrån, Arbetsförmedlingen och EU redovisar ungdomsarbetslöshet på olika sätt.
Tipsa andra
Läs mer
Inrikes | Mest lästa
- Telefonstorm efter snökaoset
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- ”Jag sitter fast i min lägenhet”
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
-
Ville inte skaka hand
– får rätt i domstol - Sverige förstärker Afghanistantrupp
- Soldater slapp straff för sexköp
- Konsumenterna luras
- Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan

































