Uppmärksamheten kring de teckningar av profeten Mohammed som publicerats gör att UD nu uppmanar svenskar i en rad länder i Mellanöstern att ”iaktta ökad uppmärksamhet samt följa medias rapportering”.
Klockan 11 i dag möter statsministern en grupp ambassadörer från arabiska och muslimska länder i Rosenbad. Mötet sker sedan protester blossat upp mot Nerikes Allehandas publicering av en teckning som konstnären Lars Vilks har gjort av profeten Muhammed som rondellhund.
– Vi vill ta tillfället i akt att understryka det faktum att muslimer och kristna lever sida vid sida i Sverige, säger Fredrik Reinfeldts pressekreterare Oscar Hållén.
En inbjudan har skickats till de omkring 20 ambassader från muslimska länder som finns i Stockholm. Ambassadörerna kommer vid mötet att överlämna en lista med krav till regeringen. De vill att den svenska lagen ändras så att profeten Muhammed skyddas från kränkningar.
– Muslimerna behöver lagligt skydd mot att profeten Muhammed skändas, ungefär som det judar och homosexuella har, säger Egyptens ambassadör Samah Mohamed Sotouhi till TT.
Dessutom kräver ambassadörerna att ett utskott mot islamofobi inrättas i riksdagen. De vill också att journalistutbildningen och skolundervisningen förändras så att elever får lära sig att uttrycka sina åsikter ”så att de inte sårar eller skadar någon annan”.
Redan i tisdags försökte Reinfeldt gjuta olja på vågorna genom att i stora moskén i Stockholm träffa representanter för muslimska organisationer i Sverige.
– Jag uppskattar hans initiativ, både till mötet med oss och med ambassadörerna. Det visar dem som är upprörda att det finns fler sätt att uttrycka sig än med våld eller att bränna flaggor, säger Helena Benouda, ordförande i Sveriges muslimska råd.
Tipsa andra
Fakta
15 skolor i Jönköping har stängt sina hemsidor sedan någon lagt in protester mot att skolorna släppt in Lars Vilks för diskussioner.Källa: SR
Inrikes | Mest lästa
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Konsumenterna luras
-
TV: Hård kritik mot köttklister - Hallå där Henrik Pontén...
-
Ville inte skaka hand
– får rätt i domstol - Sverige förstärker Afghanistantrupp
- "I en framtid ser regeringen inget egenvärde i att äga SAS"
- Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan

































