- Jag skulle beskriva dem som kamplystna, säger Odlander i telefon om hur han uppfattar Martin Schibbyes och Johan Perssons sinnestillstånd.

Odlander berättar också att ambassaden i Addis Abeba försöker besöka svenskarna minst en gång i vecka, och hans intryck är att de ser ”förhållandevis fräscha ut”.

Det är ett stort fängelse som reportern Martin Schibbye och fotografen Johan Persson befinner sig på. De intagna är både män och kvinnor, men på separata avdelningar.

Odlander berättar också att det finns kafeteria på området och att Schibbye och Persson inte hålls isolerade.

- Men de tycker att det är kallt framför allt på nätterna och att de får för lite mat.

Ambassaden kommer nu bland annat att försöka se till så att svenskarna får mat utifrån.

- De har gått igenom åtalet och de tycker helt enkelt att det inte håller, fortsätter Odlander.

Enligt åtalspunkterna har de båda svenskarna bland annat deltagit i väpnade förberedelser och i fientligt syfte studerat landets oljetillgångar, rapporterar TV 4 Nyheterna som kommit över ett dokument som Etiopiens justitiedepartement sänt över till svenska UD där åtalet beskrivs i detalj.

De båda anklagas också enligt dokumentet för att ha varit förklädda till journalister och för att ha använt journalistyrket som täckmantel för terroristaktiviteter.

Enligt tidigare uppgifter till TT från det etiopiska justitiedepartementet väntas svenskarna ställas inför domstol den 17 oktober, men det är oklart om det är själva rättegången.