Han döms för grovt bedrägeri och grovt bidragsbrott för att ha kvitterat ut assistansersättning och vårdbidrag för närmare 2,4 miljoner kronor.
Flickan har diagnostiserats som autistisk och utvecklingsstörd. Förra hösten när flickan rymde hemifrån och anmälde sin pappa uppstod misstankar om att hon inte var så sjuk som man tidigare trott.
Pappan har hela tiden hävdat att han är övertygad om att hans dotter verkligen är sjuk. Han fick bland annat vårdnadsbidrag och assistansersättning från Malmö stad i nästan sju år.
Expertvittnen har dock förklarat att en person med de sjukdomar som flickan diagnostiserats med inte kan bli frisk, och särskilt inte genomgå en så snabb och total förändring som hon har uppvisat. Tingsrätten bedömer att hon helt enkelt inte har haft någon av de påstådda sjukdomarna.
- Straffet är väl avvägt med de motiv som tingsrätten håller fram, just att mannen utnyttjat sin dotter som var så knuten till sin pappa, säger vice chefsåklagare Bo Birgerson.
TT: Men varför var pappan inte också åtalad för att ha utsatt dottern för brott?
- Det kan jag inte svara på. Dottern polisanmälde pappan. Det startades en förundersökning, men den lades ned av andra åklagare. Den här rättegången handlade egentligen inte om dottern utan om de bedrägeribrott pappan gjort sig skyldig till, säger Birgerson.
Flickan själv har berättat att hon gjort vad pappan instruerat henne att göra, så som att dunka huvudet i väggen, vagga med kroppen och inte prata med eller titta på andra människor.
Enligt domstolen har brotten varit så exceptionella att rätten i sin dom använt den högre delen av straffskalan. Rätten är enig i sin bedömning.
Pappan och hans advokat kommer att överklaga.
- Min klient blev mycket ledsen och besviken och vi kommer att överklaga hela domen, både i skuldfrågan och påföljdsfrågan, säger advokat Jan-Anders Hybelius.
Argumenten kommer huvudsakligen bli samma som tidigare - att flickan varit sjuk och fortfarande är det, även om hon blivit bättre. Pappan menar att han också förlitat sig på experternas bedömningar om att flickan var sjuk.
Förra veckan dömdes fyra personer i Linköping för liknande brott, som omfattande 13,5 miljoner kronor. Huvudmannen dömdes till fyra års fängelse och de tre andra fick mellan ett och ett halvt och två års fängelse. I Halmstad pågår sedan en tid en rättegång mot 13 personer i en härva kring ett assistansbolag.








