Det finns ingen signifikant förändring för något parti i denna augustimätning. Men lägger man ihop de färska partisiffrorna inom varje block så finns en säkerställd förändring där gapet minskat från 5,5 procentenheter till 1,4.

Intervjuerna har gjorts under perioden 8–18 augusti, som till stor del präglats av finansiell oro och börsfrossa.

–Det brukar gynna den sittande regeringen. Ekonomin ser många väljare som alliansens starkaste kort och med stigande ekonomisk turbulens och ökad oro dras fler till regeringen, säger Toivo Sjörén, chef för Sifos opinionsundersökningar.

Under nästan hela våren ökade Socialdemokraterna från de rekordlåga nivåerna i vintras. Men den uppgående trenden har nu brutits. Moderaterna ligger exakt på det senaste valresultatet medan däremot Miljöpartiet fått en rejäl uppgång sedan förra hösten. Och den håller i sig även med Gustav Fridolin och Åsa Romson som nya språkrör.

Både Centern och Vänsterpartiet ska under det närmaste halvåret välja nya partiledare och i båda fallen är det partier på dekis. Centern är nere på historiskt låga nivåer – sedan i september förra året har C tappat mest av alla partier. Situationen är inte mycket bättre för V som med dagens 4,3 procent ligger en bra bit under valresultatet 2010.

Kristdemokraterna lyckas efter tre månader på raken under fyra procent precis kravla sig över spärren. Ett utsatt läge där Göran Hägglund inte går fri från kritik för hur han leder partiet. I början på året ska KD hålla ett extra riksting och där kan han få det hett om öronen ifall opinionssiffrorna inte stiger.

Sverigedemokraterna håller ställningarna och är riksdagens femte största parti. Något SD-tapp efter dåden i Norge har man inte kunnat spåra hos väljarna.