I tisdags underkände Lagrådet regeringens förslag om absolut sekretess i 70 år för tsunamibanden. På de 119 banden finns säkerhetskopior av regeringskansliets hela mejltrafik kring tsunamin 2004. De höga juristerna i Lagrådet konstaterade att hemligstämpeln strider mot grundlagen och avstyrkte förslaget.
–Vi har inte någon ambition att göra något som strider mot grundlagen, men man kan också göra olika bedömningar i olika frågor, säger Beatrice Ask till Eko-redaktionen.
Lagrådet främsta kritik är att hemligstämpeln strider mot Tryckfrihetsförordningen och dess offentlighetsprincip. Enligt den har varje svensk medborgare rätt att ta del av allmänna handlingar, de kan endast hållas hemliga av sju noggrant angivna skäl.
Att som i regeringens förslag oprecist hemligstämpla allt material i klump strider mot grundlagen, enligt Lag- rådet. Justitieministern bemöter kritiken med att sju riksdagspartier är överens.
–Vi har i alla partier varit eniga om att vi inte vill ha all denna information blottlagd. Skälet är naturligtvis att tio miljarder A4-sidor med information om alla kontakter mellan medarbetare på regeringskansliet också kan innebära problem när det gäller rikets säkerhet och annat, säger hon.
Varför dessa band kräver en speciallag är dock oklart enligt flera juridiska instanser. Justitieombudsmannen Nils-Olof Berggren påpekade den 10 september för regeringen att säkerhetsproblemen kan ”behandlas inom ramen för sedvanlig sekretessprövning enligt gällande lag”.
Regeringens egen advokat JK Göran Lambertz sade i SvD den 13 oktober att han inte förstod vad som är så hemligt på banden. Lagrådet skrev i sitt yttrande att regeringen talar om att hindra terrorbrott – men att detta syfte ”inte preciserats”.
Beatrice Ask är öppen för vissa ändringar, till exempel av regeln om 70 års sekretess: ”Den kan man naturligtvis diskutera”.








