Det är företaget Sloggi som i en internationell internetkampanj uppmanar unga att skicka in bilder på sig själva i enbart trosor. Bilderna betygsätts av andra i en tävling där första pris är ett modellkontrakt.
Men det finns risk för att bilderna kan komma att utnyttjas av pedofiler.
- Det finns stor risk att de här bilderna kopieras och hamnar på pedofilsajter. Man måste ha klart för sig att de kan hämna i alla möjliga sammanhang och det tror inte jag att folk riktigt fattar när de ställer upp på sådant här, säger Anders Ahlqvist, chef för internetspaning på Rikspolisens it-brottssektion till SvD.se.
Högst upp i topplistan just nu syns en inoljad ung kvinna från Bulgarien i färd med att klä av sig ett par svarta stringtrosor. Bilden upprör organisationen Ecpats generalsekreterare Helena Karlén som drar paralleller till sajter som snyggast.se där unga tjejer betygsätts.
- Det är oansvarigt av ett företag att uppmana unga att fläka ut sig på det här viset. Vi vet av tidigare erfarenhet att de här bilderna kommer att missbrukas och risken är stor att många av de här unga tjejerna inte är myndiga, säger Helena Karlén till SvD.se.
Enligt företaget måste de medverkande vara 18 år. Samtidigt kan man inte garantera att så verkligen är fallet.
- Det är klart att det finns en massa unga som ställer upp på det här, det är jag helt övertygad om, säger Helena Karlén till SvD.se.
Nu uppmanar hon föräldrar att ta sitt ansvar och protestera mot företaget.
- Jag tycker att man ska höra av sig till dem om man tycker att det de gör är fel. Det kommer vi att göra, säger hon till SvD.se.
Enligt Sloggi Skandinaviens marknadschef Sofie Lindahl Jessen funderar man nu på att lägga in en varning på sajten att det finns risker med att ladda upp bilder på nätet.
- Samtidigt ska man komma ihåg att fenomenet att ladda upp bilder på sig själv på nätet är en del av att vara ung i dag. Det är inte bara på vår sajt man kan utnyttjas i andra sammanhang, säger hon till SvD.se.
Trostävling kan utnyttjas av pedofiler
Företaget Sloggis trostävling där unga tjejer och killar uppmanas att skicka in bilder på sig själva i underkläder kan missbrukas av pedofiler. "Det är oansvarigt av ett företag att uppmana unga att fläka ut sig på det här viset", säger Ecpats generalsekreterare till SvD.se.








