”Trappor – det funkar inte”

För Daniel Pollak är busstrejk ett permanent tillstånd och spontana restaurangbesök en utopi.
Antalet anmälningar om diskriminering av funktionshindrade ökar stort. Hittills i år har Handikappombudsmannen (HO) fått in tre- dubbelt fler ärenden jämfört med motsvarande period i fjol. Men eftersom lagen inte klassar bristande tillgänglighet som diskriminering läggs tre av fyra fall ned.

För Daniel Pollak krävs noggrann planering om han ska gå på krogen. Kan han komma in?

För Daniel Pollak krävs noggrann planering om han ska gå på krogen. Kan han komma in?

Foto: Gunnar Lundmark 30102

21-årige Daniel Pollak arbetar som ekonom på Bredbandsbolaget i Stockholm. Han sitter i rullstol och är en av alla dem som drabbas av svårtillgängliga platser, höga trottoarkanter och bussar som inte är handikappanpassade. Ska han ut en kväll med vänner krävs noggrann planering.

Det enda kollektiva alternativet till bussar som saknar ramper och är omöjliga att komma på med en rullstol i Stockholm är tunnelbanan. Där finns hissar – som ofta används som toaletter och är mindre trevliga, säger han.

–Förra veckan klagade folk på att de inte kunde åka buss under busstrejken. Men för mig är det alltid så. Ska man till en restaurang gäller det att alltid kolla upp så det inte är en massa höga trappor, det funkar inte, säger han.

  • Kopiera sidans adress