Den nya forskningen om sambandet mellan transfetter och prostatacancer studeras på Livsmedelsverket.
Hittills har linjen varit att samarbeta med livsmedelsföretagen om att ta bort transfetterna.
Och nedgången är betydande, intaget i dagens Sverige är troligen mycket lägre än i den amerikanska undersökningen.
– Men om de inte fortsätter på den vägen får man naturligtvis överväga lagstiftning eller restriktioner, säger Annica Sohlström på Livsmedelsverket.
Bengt Ingerstam, ordförande i organisationen Sveriges konsumenter i samverkan, SKIS, håller med Annica Sohlström om att det bästa är att arbeta i dialog med livsmedelsbranschen.
– Nästan ingen i näringslivet säger nu att de vill behålla de härdade fetterna, de har alltså fallit undan för opinionen, säger Bengt Ingerstam.
Livsmedelsverket hävdar att mindre än 1 procent av den svenska maten innehåller transfetter. Men Ingerstam tycker ändå att det behövs lagstiftning.
– Syntetiska transfetter finns kvar i snask, bakverk och andra onyttigheter. De som har lyssnat på kostråden och tagit bort sådant ur kosten är nere på noll i intag av syntetiska transfetter. Men den svaga gruppen som inte läser kostråd får i sig mycket mer och behöver skyddet av en lag.
Rikdagsledamöter från alla partier utom c och fp har motionerat om lagstiftning om transfetter. Ämnet kommer också upp på ett möte i Nordiska rådet i Stockholm i veckan.
– Jag hoppas att regeringen kan ta till sig goda förslag även om de inte kommer från dem själva, skommenterar en av motionärerna Gunvor G Ericson (mp).
Jordbruksminister Eskil Erlandsson hälsar SvD att han vill avvakta Livsmedelsverkets bedömning av den nya forskningsrapporten, innan han säger något om eventuell lagstiftning.








