Förutom de åtta vänsteraktivister som igår anhölls för förberedelse till grov skadegörelse och den 26-åriga kvinna med anknytning till nätverket Antifascistisk aktion (Afa) som tidigare anhölls för våldsamt upplopp, har en man anhållits för förberedelse till grov misshandel. Mannen greps i tisdags.

Enligt polisen är samtliga kända sedan tidigare för brott i samband med olika utomparlamentariska aktioner.

Under fyra kvällar och nätter har Fittja centrum drabbats av skadegörelse, bränder och stenkastning mot polisbilar och bussar. Idag väntas åklagare fatta beslut om att begära häktning av flera av de anhållna.

Den 26-åriga kvinnan är dömd sedan tidigare för brott begångna under demonstrationer där Afa-aktivister deltagit.

Under helgen uppstod oroligheter vid kommunala Ungdomens Hus. Ledningen för Ungdomens Hus vill inte svara på frågor utan hänvisar till Botkyrkas säkerhetschef. SvD har förgäves sökt denne för en intervju.

Onsdagskvällen och natten blev lugn. Polisen har fortsatt beredskap och har en speciell insatsgrupp som arbetar över hela länet med de oroligheter som nu blossat upp i över en månad.