Huset dagen efter det att en kvinna blivit skjuten i en lägenhet i Stockholmsförorten Sollentuna på tisdagen.
Foto: Lars Pehrson
Tomma varuvagnar står övergivna här och var längst den soldränkta gatan i Sollentuna. I en av lägenheterna sköts den 17-åriga flickan vid lunchtid i måndags så allvarligt att polisen först gick ut med felaktiga uppgifter om att hon avlidit.
– När man såg henne tänkte man att hon måste vara död. Hon blödde från ansiktet och armarna hängde tillsyntes livlösa från båren, berättar ett ögonvittne som vill vara anonym.
Flickan flögs med ambulanshelikopter till Karolinska Sjukhuset där hennes tillstånd på tisdagen beskrevs som kritiskt. Den 18-årige man som greps i bara underkläder i närheten av platsen sitter samtidigt anhållen, misstänkt för mordförsök. Det enda som är känt om offret och den misstänktes relation är att de inte var obekanta med varandra.
Åklagare Robert Näppi, som leder brottsutredningen, är mycket tystlåten.
– Jag kan bara säga att huruvida han ska begäras häktad bestäms innan torsdag, säger han.
Inte heller 18-åringens försvarsadvokat Sargon de Basso vill ge många fler detaljer.
– Han har lämnat en förklaring till själva tragedin, jag kan inte i övrigt redogöra ens position eller omständigheten i sak på grund av ett känsligt utredningsläge. Det kan komma mer vid häktningsförklaringen, säger han.
Två kvinnor som står och solar sig i ett gatuhörn hörde skottlossningen. De befann sig i en av grannlägenheterna.
– Sedan såg vi när han sprang ut, säger en av dem.
En äldre kvinna som bor på andra sidan innergården såg när mannen greps av polisen.
– Han sprang i loftgången på markplan. Polisen sprang en våning ovanför. Däruppifrån ropade de: ”lägg dig ner, annars skjuter vi”, och då gjorde han som de sa, berättar hon.
Den 18-årige misstänkte gärningsmannen är känd av polisen och är sedan tidigare dömt ett flertal gånger. 2009 fick han betala skadestånd för att ha klottrat samt ha haft en tårgassprej på sig. Året efter dömdes han för narkotikabrott till ungdomsvård och en vårdplan för missbruksproblem. Förra året dömdes han till ungdomstjänst för övergrepp i rättssak då han slagit en kille som gjort en polisanmälan.
På gården där han greps i måndags är avspärrningarna nu borttagna. Bara en liten kvarglömd bit av den blåvita polistejpen dansar omkring i vinden medan en utredare knackar dörr i området. Kvinnan som bevittnade dramat från sin balkong säger sig ändå inte vara förvånad över det hon sett.
– Jag har bott här i 40 år. Man ser lite saker då och då, konstaterar hon.










