FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon besöker Kulturamas gymnasieskola där elever gör film om klimatförändringarna till en nordisk filmtävling.
Foto: YVONNE ÅSELL
Ban Ki-Moons snabbvisit i Sverige gick i klimathotets tecken. Träff med skolklasser, överläggningar med statsminister Fredrik Reinfeldt och föreläsning för studenter vid Uppsala universitet stod på programmet.
Men förhandlingarna om ett nytt klimatavtal går långsamt. Greenpeace demonstrerade utanför Rosenbad mot statliga Vattenfalls storsatsningar på kolkraft i Europa.
– Fredrik Reinfeldt skulle visa ett starkt ledarskap om han säger till Vattenfall att sluta investera i kolkraft, i stället för att peka på Kina. Om enskilda länder går före ger det inspiration till förhandlingarna, sade Martina Krüger, klimatansvarig vid Greenpeace.
Men Ban Ki-Moon och Reinfeldt hade inga nya besked att ge för att sätta fart på de klimatförhandlingar som för närvarande förs vid ett förberedande möte i Bangkok. De höll en mycket kort pressträff med tid för bara tre frågor.
Ban Ki-Moon sade att han vädjade till världens ledare att agera, och att de vid mötet i FN:s generalförsamling förra veckan hade uppmanat förhandlarna att nu göra framsteg.
– EU spelar stor roll som lokomotiv. Jag hoppas att EU fortsätter att puffa och dra de länder som fortfarande är motsträviga, sade Ban Ki-Moon.
Ytterligare ett toppmöte före konferensen i Köpenhamn är inte uteslutet, sade Fredrik Reinfeldt.
Men någon fråga om kolkraften hanns inte med.









