Den första juli 2010 slopades preskriptionstiden för bland annat mord vilket motiverades med att synen på allvarliga våldsbrott har skärpts, samtidigt som ny teknik gör det möjligt att lösa fler brott.
Nu vill Socialdemokraternas kvinnoförbund gå vidare. På det nyligen avslutade förbundsmötet ställde sig ombuden unisont bakom ett nytt krav: avskaffa preskriptionstiderna för övergrepp mot barn.
– Brott mot barn skadar barnen så mycket. Det är hemskt att de inte kan få upprättelse, bara för att preskriptionstiden har gått ut, säger riskdagsledamoten Hillevi Larsson (S), som tillsammans med några partikamrater kommer att motionera i frågan i höst.
”Intressant”, tycker Morgan Johansson (S), ordförande i riksdagens justitieutskott, om förslaget.
– Frågan får prövas vidare i en utredning. När det gäller sexualbrott kan det inträffade ligga långt tillbaka i minnet hos människor, så att det hela inte kommer upp förrän i vuxen ålder, kanske när man har fått tillfälle att gå i terapi.
Han tror att en avskaffad preskriptionstid skulle kunna ha en avskräckande effekt.
– Den som begått grova övergrepp mot barn skulle aldrig kunna känna sig säker. Och om man börjar utreda gamla brott, så kan kanske gärningsmannen också ibland knytas till nyare brott.
Även Vänsterpartiets rättspolitiska talesperson, Lena Olsson, beskriver förslaget som intressant.
– Jag avvisar det absolut inte, men det finns annat som vi också kan göra för att förbättra barnens situation, säger hon och nämner bland annat att förhörsledare och domare i barnmål ska vara bättre utbildade.
Även företrädare för allianspartier öppnar för att utreda frågan. Folkpartiets rättspolitiske talesperson Johan Pehrson ser både fördelar och nackdelar.
– Fördelen skulle vara att barn som mått dåligt väldigt länge får en form av upprättelse. Men det kan innebära att domstolar som redan i dag har mycket att göra skulle få ägna sig åt rättsfall som kanske är 30 år gamla, där vittnen kanske har dött, och som därmed de facto är väldigt svåra att klara upp.
Justitieminister Beatrice Ask (M) stänger inte heller dörren för att se över preskriptionstiderna för brott mot barn men påminner om att de för sexualbrott mot barn 2005 förlängdes, och numera börjar löpa först från barnets 18-årsdag.
– Det är en bra sak, för de här barnen har sällan möjlighet att reagera förrän de blir vuxna, förklarar hon.
Regeringen ser nu över sexualbrottslagstiftningen. Förhoppningen är att en proposition ska presenternas under våren. Både straffskalorna och preskriptionstiderna kommer att finnas med i ”diskussionsunderlaget”, avslöjar nu Beatrice Ask.
– Vi återkommer till våren med svaren på de där frågorna.
Justitieministern säger dock att det finns ett skäl till att de flesta brott preskriberas efter en viss tid.
– Någon gång måste man konstatera att det är för svårt med att utreda och klarlägga vad som har hänt, och döma någon. Därför ska man vara försiktig med att ha alla ärenden öppna för tid och evinnerlighet, säger hon.
Centerpartiet och Kristdemokraterna är mer skeptiska till att bara se över preskriptionstiderna för en viss typ av brott utan föredrar en översyn av alla preskriptionstider. Johan Linander (C) tror att en sådan kan behövas, bland annat med tanke på DNA-tekniken.
Sverigedemokraterna driver också på för att slopa preskriptionstiderna för alla grövre våldsbrott, vilket kommer leda till motioner i höst.
– Våldtäkt mot barn är ett av de grövsta brotten man kan utföra. Det är klart att man aldrig ska kunna komma undan det, säger Kent Ekeroth.









