Magnus Norell.
Foto: CHRISTINE OLSSON / SCANPIX
Magnus Norell, forskare med inriktning på terrorism vid The Washington Institute for Near East Policy menar att bara det faktum att irländsk polis gick ut med gripandena igår tyder på att hoten mot Lars Vilks bör tas på allvar.
– Man ska inte underskatta den här typen av hot. När polisen går ut med den här typen av uppgifter bör de tas på allvar, säger han till SvD.se.
De sju personer som greps i Irland misstänkta för en mordkomplott mot Lars Vilks har kopplingar till USA, enligt irländska medier. Samtliga har uppehållstillstånd eller är medborgare i Irland.
– Det innebär ju att de screenats av myndigheterna. Rekryteringar till radikala grupper sker ofta bland dem som aldrig tidigare sysslat med sånt här, det är en trend vi ser, säger Magnus Norell till SvD.se.
Hur allvarliga planerna är är svårt att veta, enligt Magnus Norell.
– Men ser vi tillbaka i tiden finns det flera exempel på terroristhandlingar som utförts av personer utan träning eller tidigare erfarenheter. Bland annat personerna som körde in med en bil på flygplatsen i Glasgow för ett par år sedan. De hade ju lika gärna kunnat lyckas, säger Norell.
Det var sommaren 2007 som en jeep försökte köra in i huvudterminalen på Glasgows flygplats. Bilen lyckades inte köra in i byggnaden utan krockade med huvuddörrarna där den exploderade. En av attentatsmännens skadades.
Enligt Magnus Ranstorp, terrorismexpert vid Försvarshögskolan finns det tecken som tyder på att personerna som gripits på Irland och den kvinna som går under täcknamnet Jihad-Jane och som åtalats i USA misstänkt för att ha planerat att mörda den svenske konstnären Lars Vilks inte tillhört kända terrortnätverk.
– Det tycks inte vara de bästa killarna i klassen. Det finns inga problem med extremism på Irland och vad det gäller Jihad-Jane har hon ju varit väldigt öppen med sina planer på internet, säger han till SvD.se.
Även Magnus Ranstorp understryker dock att det är viktigt att säkerhetstjänster världen över tar hoten på allvar.
– Sedan 11 september ser vi ett ökat samarbete mellan länder som möjliggör den här typen av insatser.
Läs mer: debatten om Lars Vilks
Lars Vilks ritade sin rondellhund i form av profeten Muhammed sommaren 2007.
Teckningen skapade snabbt stora reaktioner både i Sverige och utomlands.
Nedan kan du läsa ett urval av SvD:s artiklar om ämnet.
- 11 mar 2010 Lars Vilks försvar kan inte bara vara en yxa
- 11 mar 2010 Varför kränka vanliga muslimer?
Senaste nytt om Lars Vilks
- 3 apr 2010 Nytt terroråtal i Vilkshärvan
- 19 mar 2010 Misstänkt i Vilks-fall kvar i häktet
- 18 mar 2010 Vilks: ”Jihad Jane” ingår i mitt konstverk








