Vid ersättningsbussarna mot Uppsala står Anita Kempe och Margareta Ekström, båda från Stockholm. De är på väg till Västerås för att spela golf och ska bli upplockade av en bil i Uppsala. Det är en halvtimme sedan deras tåg skulle ha avgått och nu är de rädda för att de ska missa hela golfrundan.
Foto: Ingvar Karmhed
Det var vid 4-tiden i morse som elen försvann från samtliga fyra spår mellan Märsta och Häggvik norr om Stockholm. Två fel uppstod enligt Trafikverket i kontaktledningar, samtidigt som det brann i ett elställverk i området. Trafikverket ska nu utreda om det finns ett samband.
Problemen har under hela dagen orsakat kraftiga förseningar i tågtrafiken norr om Stockholm. Först vid 17-tiden kunde spåren öppna igen efter att felen åtgärdats.
Rådet från Trafikverket är att kontakta sin operatör för den senaste informationen om specifika avgångar.
Sammanlagt har mellan 7 000 och 8 000 av SJ:s passagerare av problemen enbart under förmiddagen, enligt SJ.
LÄS MER: SJ försämrar sin resegaranti
Mer i ämnet
- 26 jul 2012 ”SJ säger ingenting i högtalarna”










