Allt började en dag för mer än 20 år sedan. 1986 flyttade en familj med trasslig bakgrund till en gård i den lilla byn i Norrland. Det var början på en konflikt som enligt SVT:s Uppdrag granskning, som tar upp fallet i kväll, har kallats för ”landets värsta grannfejd”.

Knivöverfall, hot med yxa, ofredande och trakasserier är några av punkterna på den allt längre listan över polisanmälningar som gjorts. Grannar berättar om hur familjen i timmar kan skrika okvädningsord, hur familjemedlemmar kastar sten och uppträder hotfullt.

Och någon ände på problemen syns inte – i maj i år överfölls en granne till familjen av en okänd person med en yxa. Mannen svävade mellan liv och död av skadorna, men klarade sig.

Mannen är inte heller den enda som överfallits. En boende i byn blev 2004 knivhuggen med tre stick från en morakniv av en av den utpekade familjens vuxna söner. Och 1999 blev ägaren till den utpekade familjens grannhus påhoppad och brutalt misshandlad av två av familjens söner – däribland samma man som dömdes för knivhuggen 2004.

Samtidigt har familjen själv utsatts för brott – en vinternatt för några år sedan avlossades skott mot familjens hus, skott som bland annat träffade ett sovrumsfönster.

Konflikten har nu gått så långt att ingen vill bo granne med familjen. Tre familjer har tvingats bort från grannhuset efter trakasserierna och huset står nu tomt. Den sommarstuga som ett par äger intill familjens gård har samtidigt inte använts sedan 1990.

Själv anser familjen att de är förföljda och diskriminerade. ”Det har skapats en felaktig bild i media och att det påverkat både grannar och myndigheter”, säger dottern till Uppdrag gransknings reporter och menar att problemen uppstår när familjen känner sig hotad och provocerad. ”Vi är dömda i förhand och blir orättvist behandlade”, säger hon.

Men trots att konflikten blir allt värre står myndigheterna maktlösa. I en intervju i Aktuellt 1996 ansåg socialnämnden i den aktuella kommunen att det var polisens ansvar – och polisen att det var kommunens ansvar.

I dag menar kommunen fortfarande att de inte kan göra särskilt mycket åt problemen.

– Inte som jag ser i dag. Vi försöker givetvis mildra det som händer och sker där. Men det som skett sista åren är ren brottslig verksamhet och det ligger inte inom kommunens kompetens. Det måste helt och hållet hanteras av polis och åklagare. Vi kan inte och ska inte hantera brottslig verksamhet, säger kommunalrådet.

Han fortsätter senare:

– Det vi kan göra är det som står i socialtjänstlagen. Men den bygger väldigt mycket på frivillighet. Det finns andra myndigheter som kan gå in med tvångsåtgärder, men det kan inte vi i kommunen göra. Det är psykiatrin som landstinget har hand om, och Socialstyrelsen har varit involverad.

Vad polis och åklagare anser i dag är oklart – de vill inte svara på Uppdrag gransknings frågor. Ett 100-tal polisanmälningar har gjorts, men förutom de grövre brotten har så gott som alla anmälningar lagts ner på grund av brist på bevis.