Anhängare till Assange visar sitt stöd utanför rätten – och fortsätter spä på de olika konspirationsteorierna.
Foto: Matt Dunham/AP
Sedan svenskt rättsväsende i augusti förra året riktade våldtäktsanklagelser mot Wikileaksgrundaren Julian Assange har utredningen varit i världens blickfång. I dag är det dags igen, när domstolsförhandlingen som ska avgöra om Assange utlämnas från Storbritannien till Sverige drar igång. Men det är inte alltid lätt att känna igen bilden av Sverige i utländska medier och på bloggar. På många sajter förlöjligas och svartmålas Sveriges rättsystem.
Assange själv har sagt att han tror att en konspiration från CIA ligger bakom anklagelserna mot honom och att han inte tror att han får en rättvis rättegång i Sverige. Hans brittiske advokat Mark Stephens har flera gånger attackerat svenskt rättsväsende, och bland annat kallat det för kaotiskt. Han har han sagt att Assange egentligen inte är misstänkt för våldtäkt, utan för brottet ”sex by surprise” (överraskningssex).
Också flera utländska kändisar har uttalat sig om Sverige och rättsprocessen mot Assange. Den amerikanske dokumentärfilmaren Michael Moore skrev i december ett brev till Sveriges regering där han befarade att Sveriges taktik var att använda våldtäktsanklagelser för att jaga bråkmakare, och att de resten av tiden inte bry sig om ”uppenbara våldtäktsbrott”.
Att processen egentligen styrs av politiska krafter är en spridd uppfattning, som bland andra den kände australiske journalisten John Pilger gett uttryck för. Han och Moore är två av flera kända personer som i december förra året erbjöd sig at betala borgen för Assange.
– Sverige borde skämmas, sa Pilger till The Australian under decemberförhandlingarna.
Pilger hävdar också på sin blogg att Claes Borgström först och främst är politiker, och pekar på hans kopplingar till Socialdemokraterna.
Bloggen My FDL skriver om hur Sverige är känt för att vara ett litet neutralt land, men att deras icke namngivna källor beskriver en incestuös svensk elit, där regeringen, rättsväsendet och media är tätt hoptrasslat. De pekar bland annat på att Claes Borgström är partner med Sveriges förre justitieminister Thomas Bodström och att Bonnierägda Expressen var den tidning som avslöjade sexanklagelserna, samtidigt som bland annat Bodströms deckare ges ut på Bonnier. De skriver också att ägarfamiljen bakom Bonnier är ”nykonservativa judar”, och antyder att de därför ska ha intresse av att fälla Assange. Bloggen påstår också att statsminister Fredrik Reinfeldt har täta band till förra USA-presidenten George W Bushs chefsrådgivare Karl Rove, som ska vara drivande i att få Assange utlämnad till USA.
I en artikel på nyhetssajten AOL News konstateras även att Borgström, liksom en av de kvinnor som anmält Assange, är feminist, och att Sverige är ett land där ”feminism är en mäktig kraft” där domstolar ofta dömer till förmån för kvinnan i våldtäktsfall. Sajten har intervjuat svenska advokaten Per E. Samuelsson, som säger att Assange kommer att hamna i ett tufft klimat om han kommer till Sverige.
– Jag undrar om han förstår hur mycket fara han är i, säger Samuelson till AOL.
Claes Borgström berättar att han blivit uppringd av utländska medier som frågat om han står på CIA:s lönelista.
– Det sprids otroligt mycket felaktigheter om svenskt rättsväsende, om mig och framför allt om mina klienter. Det är de som är värst utsatta, och får löpa gatlopp på internet med namn och bilder publicerade, säger Borgström.
Han tror inte att det som skrivs påverkar rättsprocessen i varken Sverige eller Storbritannien.
I kritiken lyfts ofta fram hur Sverige vek sig för CIA i samband med avvisningen av två egyptier år 2001, som man ser som exempel på hur Sverige låter sig styras av USA, samt hur utredningen först lades ned för att sedan öppnas upp av en ny åklagare.
Medieforskaren Jan Strid menar att mycket av det som skrivs, även om det är överdrivet, lutar sig på motiverad kritik mot det svenska rättsväsendet.
– Det har blivit mer politiserat, med populistiska lagar som inte fungerar i praktiken. Till exempel barnporrlagen som fick Kungliga biblioteket att anmäla sig själva, säger Strid.
Han tror att både svenskarna och omvärlden hittills har sett Sverige som ett okorrumperat och rätvist land, men att det bilden är på väg att förändras för alltid.
– Det beror delvis på Assangefallet, men också på vad som framkommit till exempel om de utvisade egyptierna. I framtiden blir nog bilden av Sverige lite mer kritisk.
Fakta: Julian Assange
Född: 1971 i staden Townsville, Queensland, Australien.
Yrke: Programmerare och journalist.
Ungdom: Levde ett kringflackande nomadliv med föräldrarna som drev en turnerande teater. Som 14-åring hade Julian flyttat 37 gånger. Mamman separerade från pappan eftersom hon fruktade att han var med i en sekt som ville röva bort barn.
Utbildning: Gick i skola hemma med sin bror eftersom modern var emot traditionell utbildning. Studerade sedemera fysik på University of Melbourne.
Familj: Gifte sig som 18-årig vid en inofficiell ceremoni och fick en son. När han 1991 dömdes till böter för 25 punkter av dataintrång lämnade frun honom och tog med sig parets barn. Åtta år senare enades de om delad vårdnad.
Datorvana: Fick sitt första modem vid 16 års åldert. Döpte sin nätprofil till Mendax, betyder ungefär ”ärofyllt oärlig”. Blev en moralisk hacker med mottot att aldrig förstöra eller ändra informationen i systemen han bröt sig in i, samt att dela informationen med andra.
Belönad: Tilldelades 2008 Economist Index on Censorship Award och 2009 Amnesty International Media Award (New Media) för att ha rapporterat om avrättningar utan rättegång.
Efterlyst: Internationellt efterlyst misstänkt för våldtäkt av en kvinna och sexuellt tvång och sexuellt ofredande av en annan i Sverige.
Läs mer om sexbrottsmisstankarna mot Julian Assange
- 5 dec 2011 Assange får överklaga överlämning
- 4 dec 2011 Assange upp i sista instans
- 2 nov 2011 I dag avgörs om Assange utlämnas
- 29 okt 2011 Beslut om utlämning av Assange på onsdag
- 13 jul 2011 Fortsatt väntan på besked om Assange
- 12 jul 2011 En ny överklagan kan vänta
- 22 sep 2011 ”Jag våldtog aldrig de här kvinnorna”
- 12 jul 2011 Nytt tonläge i Assanges försvar
- 5 maj 2011 Assanges kritik får nu stöd av Lapidus
- 10 mar 2011 Utredare uttalade sig negativt om Assange
- 10 mar 2011 Polisvän förhörde Assangeanmälare
- 3 mar 2011 Assange överklagar överlämning
- 2 mar 2011 Assanges advokat granskas
- 24 feb 2011 Hurtig: Jag blir förbannad
- 24 feb 2011 Domare: Hurtig försöker vilseleda domstolen
- 24 feb 2011 Juridisk expert tror på utlämning
- 11 feb 2011 Förhören i Assangeutredningen kritiseras
- 11 feb 2011 Assanges advokater till attack mot Reinfeldt
- 10 feb 2011 Nya uppgifter gör det svårt för USA att åtala Assange
- 7 feb 2011 Svenskt rättsväsende svartmålas på nätet
- 7 feb 2011 Assange hoppas på ny frist
- 11 jan 2011 Assange fortsatt fri mot borgen
- 16 dec 2010 Assange mötte pressen
- 16 dec 2010 Här firar Assange jul
- 16 dec 2010 Assange släppt
- 15 dec 2010 Moore bidrar till Assanges borgen
- 14 dec 2010 Assange kvar i häktet
- 13 dec 2010 Assange i mängd vid svensk ambassad
- 9 dec 2010 Wikileaks-fansens nya mål: Amazon
- 9 dec 2010 Beatrice Asks namn kapat på internet
- 8 dec 2010 Fängelse stoppar inte Wikileaks
- 8 dec 2010 ”Inte Sveriges beslut om utlämning”
- 8 dec 2010 Assange höll till på journalistklubb
- 8 dec 2010 Hackerattack polisanmäld
- 7 dec 2010 Assange blir kvar i brittiskt häkte
- 7 dec 2010 Assange gripen i Storbritannien
- 7 dec 2010 ”Ärendet handläggs av brittiska myndigheter”
- 7 dec 2010 Assange gripen i Storbritannien
- 6 dec 2010 Assange planerar möte med polisen
- 5 dec 2010 Hemligstämplat
- 5 dec 2010 Assange vågar inte resa till Sverige
- 3 dec 2010 USA får svårt fälla Assange
- 2 dec 2010 Häktning mot Assange står fast
- 2 dec 2010 Assange håller sig gömd
- 2 dec 2010 Svenskt fel hindrar Assangegripande
- 2 dec 2010 Interpol efterlyser Julian Assange
- 1 dec 2010 Assanges efterlysning ifrågasätts
- 24 nov 2010 Fastställd häktning av Assange
- 20 nov 2010 Brittisk advokat sågar överåklagare
- 19 nov 2010 Assange är internationellt efterlyst
- 19 nov 2010 Advokaten: ”Jag har aldrig varit med om något liknande”
- 18 nov 2010 Julian Assange överklagar häktning
- 3 nov 2010 Assange vill ha skadestånd
- 23 okt 2010 Assange avbröt och lämnade CNN-intervju
- 18 okt 2010 Assange får inte uppehållstillstånd
- 1 okt 2010 Wikileaksgrundare anklagar Pentagon
- 22 nov 2010 Beslut om Assanges häktning dröjer
- 1 sep 2010 Assange åter misstänkt för våldtäkt
- 9 sep 2010 ”Fallet Assange borde få larmklockorna att ringa”
- 7 sep 2010 Assange vill byta ut Silbersky
- 3 sep 2010 Oklart om Assange är kvar i Sverige
- 2 sep 2010 Åklagaren tiger om Assangeutredning
- 7 sep 2010 Assange vill byta ut sin advokat
- 1 sep 2010 Därför är Assange misstänkt
- 31 aug 2010 Assange förhördes av polisen
- 1 sep 2010 ”Man hade inte vänt på alla stenar”
- 25 aug 2010 Förundersökning mot Assange i ett av fallen
- 24 aug 2010 Borgström kräver förhör av Assange
- 24 aug 2010 Assange-anmälare får Borgström
- 23 aug 2010 Fortsatt utredning mot Assange
- SvD:s Martin Jönsson Därför skriver vi om Assange
- 22 aug 2010 Åklagare jobbar vidare med Assange-fallet
- 22 aug 2010 Konspirationsteorier frodas på nätet
- 22 aug 2010 Jouråklagaren JO-anmäld
- 21 aug 2010 Wikileaks: ”Assange ska gå till polisen”
- 21 aug 2010 Piratpartiet: Påverkar inte samarbete med Wikileaks
- Extern länk SvD:s Martin Jönsson på BBC World Service
- 21 aug 2010 Wikileaks front man accused of rape
- 21 aug 2010 Mildner: ”Nätet fylls av skepsis”
- 31 aug 2010 Assange söker svenskt uppehållstillstånd
- 22 aug 2010 Alhem: ”Förklara er”
- 21 aug 2010 Assange: ”Påståendena är falska”
- 21 aug 2010 Assange inte längre misstänkt för våldtäkt
- 16 dec 2010 Assange släpps mot borgen








