Vid flera tillfällen sedan 17-åriga Safia Benaouda greps av amerikansk militär tillsammans med kenyanska trupper den 18 januari har hon frågats ut av västerländska säkerhetstjänster på plats i det hemliga fängelset, berättar hon för SvD.
Efter över en månads fångenskap i Etiopien, den 16 mars, väcktes hon tidigt och fördes till en annan byggnad i staden. Där skedde det som blev första utfrågningen efter en månads fångenskap i Etiopien.
Tidigare hade hon kunnat se hur hennes fästman och andra fångar nästan dagligen förts ur sina burar och hört dem tala om tortyrliknande behandling. Tre dagar tidigare hade hon fått höra att det fanns vita män på fånganläggningen och att förhörsledarna slog på hennes fästmans kropp och ströp honom.
–Det var alltid utlänningar som förhörde folk. De var vita och jag tror att de kom från olika länder men de sa inte varifrån de kom, säger Safia Benaouda.
Inne i rummet dit hon fördes satt 10-12 personer. De sa att hennes ”fästman vägrade erkänna”, utan att säga vad de menade. De frågade om hennes mejladress och lösenord, vilket hon gav dem.
–De sa inte vad jag anklagades för och de frågade nästan ingenting om Somalia. Men de frågade massa saker om Sverige, om vilka vi kände och de ville ha namn på extremister i Sverige.
Två engelsktalande kvinnor – med vad hon beskriver som amerikansk respektive fransk accent - skötte större delen av utfrågningen, säger hon.
Clara Gutteridge, på den brittiska människorättsorganisationen Reprieve, som först avslöjade de hemliga fångtransporterna, har hört samma berättelser från andra frigivna.
–Vi ser det här som ett sätt för västerländska säkerhetstjänster att kunna förhöra personer på en plats där normala restriktioner och rättssäkerhet inte gäller. Det verkar mer handla om att samla in information än om konkreta misstankar, säger hon.
De fyra brittiska tidigare fångar som släppts förhördes redan i januari av den brittiska inrikes underrättelse- och säkerhetstjänsten MI5.
Saken har bekräftats för Reprieve av landets utrikesdepartement.
Efter att männen svarat på MI5:s frågor frigavs de och flögs hem till Storbritannien. På samma sätt förhörde amerikanska FBI i Kenya gripna amerikaner.
En av dem, 28-årige Daniel Maldonado, har sedan dess åtalats i Texas för att ha deltagit i utbildning för terrorism och krigföring i Somalia under november 2006.
SvD har i två veckor förgäves sökt en kommentar från Etiopiens UD.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Expert: Ett utbrott kan pågå i åratal
- Kokainmissbruk märks i avloppet
- Granne med vulkanen - stannar kvar i sitt hus
- Trafikproblem befaras i dagens snöfall
- Gräv om bistånd gav SvD.se guldspade
- Östberg slussas ut via hunddagis
- Debatten rasar vidare om ”spionen” Guillou
- Hallå där!
- Ask vill att sexköpare skäms öppet
- Åtalas för falska anklagelser









































