Cecilia Wikström (FP) kritiserar kopplingen till hedersmord som de båda svenska ministrarna gör enligt dokumenten.
Foto: MAJA SUSLIN/scanpix
–Jag litar på UD och tror inte att de skulle ge en sådan rasistisk kommentar, säger Abdulwahid Al Moosawi, som är ordförande i Irakiska riksförbundet.
Cecilia Wikström, Europaparlamentariker för Folkpartiet, är en av dem som riktat skarp kritik mot avvisningarna av de kristna irakierna. Hon reagerar på kopplingen som ministrarna enligt dokumentet gör till hedersmord i Sverige.
–Det är förfärlig retorik, jag hoppas verkligen och vill inte tro att de kan ha sagt något så avskyvärt, säger hon till SvD.
Peter Weiderud är ordförande i Broderskap, som organiserar de kristna Socialdemokraterna. Som andra tillfrågade framhåller han att det är svårt att värdera Wikileaksdokument, som inte är skrivna för att bli offentliga.
Men också Weiderud reagerar på den koppling som enligt dokumentet görs mellan de hedersrelaterade morden och den svenska opinionen i invandringsfrågan.
–Om regeringen officiellt drar den slutsatsen i samtal med en annan regering, då är det grovt förenklat, säger Weiderud.
Han invänder också mot hur Bildt och Billström, enligt den amerikanska rapporten, har uttryckt sig om svårigheten att integrera irakierna.
–Resonemanget är rätt häpnadsväckande, om det är sant. Att beskriva irakier som lågutbildade och svåranpassade, det är ganska fördomsfullt och i alla fall inte hela sanningen.
–Det är inte så statsmannamässigt, om man uttrycker sig milt, säger Emma Henriksson, som är migrationspolitsk talesperson för Kristdemokraterna.
Bodil Ceballos, Miljöpartiets utrikespolitiska talesperson, menar att innehållet i dokumentet illustrerar en anpassning till Sverigedemokraternas agenda.
–Från Moderaternas sida har man anpassat sig till främlingsfientliga krafter, vilket utåt sett Reinfeldt sagt att man aldrig kommer att göra.
Centerpartiets Fredrick Federley säger att han själv ”inte skulle ha använt det här språkbruket”. Fredrik Lundh Sammeli är migrationspolitisk talesperson för Socialdemokraterna. Partiet har redan krävt att migrationsministern kommer till riksdagens socialförsäkringsutskott för att tala om avvisningarna av irakier.
–De här dokumenten understryker vikten av att Tobias Billström kommer till utskottet. Det finns ytterligare frågor att ställa.









