Genom att ta prover på vatten som släpps ut från läkemedelsfabriker kan den svenska forskargruppen bakom studien visa hur industrin pumpar ut läkemedel i floden. På plats utanför industristaden Hyderabad i Indien har vatten från ett reningsverk från cirka 90 fabriker undersökts.

–Tidigare har man sagt att det här är nog inget problem, att det vore dålig business om det kom ut läkemedel med utsläppsvattnet på det här viset, säger Joakim Larsson, docent vid Sahlgrenska akademin i Göteborg och en av forskarna bakom projektet.

Halterna av den starkt antibiotiska substansen ciprofloxacin i det undersökta utsläppsvattnet är en miljon gånger högre än vad de är i kommunalt renat vatten i Sverige. Forskarna beräknar att vattenreningsverket utanför Hyderabad släpper ut 45 kilo av ämnet under en dag.

–Den allvarigaste risken som vi bedömer är att utsläppen av antibiotika kan driva på skapandet av resistenta bakterier. Ett annat problem är hur miljön påverkas lokalt, avloppsvattnet är väldigt giftigt för vattenlevande organismer, säger Joakim Larsson.

Det är i dag inte möjligt för svenska konsumenter att välja bort läkemedel som tillverkas i de aktuella fabrikerna. Var de aktiva substanserna i olika läkemedel tillverkas är nämligen inte offentlig information. Forskarlaget analyserade data för 242 produkter på den svenska marknaden och fann substanser från det undersökta området i 74 av produkterna.

Men forskarna fick listorna från Läkemedelsverket med förbehåll att inte avslöja vilka företag och produkter det handlar om. Bengt Mattsson, miljöansvarig vid Läkemedelsindustriföreningen och miljöchef på svenska Pfizer, hävdar att han inte vet vilka företag och läkemedel det rör sig om.

–Vår enda kommentar för närvarande är att vi samarbetar med Läkemedelsverket i deras pågående utredning om frågan, säger han.