Den svenske mannen är hemmahörande i Stockholm. Han kom till Kambodja redan i juni 2007 och har sedan dess stannat kvar i landet genom att förnya sitt turistvisum. Redan det året inleddes en polisutredning kring mannens kontakter med småpojkar. Två pojkar som först vittnat om övergrepp tog tillbaka sina berättelser, berättar Seila Samleang på kambodjanska organisationen APLE, Action Pour Les Enfants, som arbetar mot pedofiler.

– Då lades utredningen ned på grund av korrupta lokala tjänstemän. Nu är läget ett helt annat, eftersom den 13-årige pojken redan har berättat allt för polisen, säger Seila Samleang till SvD.

Han har följt fallet sedan 2007, och det var också spanare från frivilligorganisationen som kunde tipsa polisen om att svensken tillfälligt befann sig på ett hotellrum i huvudstaden Phnom Penh tillsammans med 13-åringen i onsdags kväll. De hade rest dit tillsammans för att skaffa ett pass till pojken, efter att svensken hade inlett en lokal adoptionsprocess med ett godkännande från pojkens ensamstående mamma.

– Adoption är ju fel ord. Det är mer som en försäljning, egentligen. Pojken är förståndshandikappad och för honom är detta mycket förvirrande. Han har bott med mannen som förgripit sig på honom i flera år, säger Seila Samleang som berättar att en frivilligorganisation nu har tagit hand om pojken.

Av de pojkar som har funnits kring svensken, är det 13-åringen som varit yngst och har tillbringat längst tid med mannen.

– Han har inte haft en familj som har skyddat honom, det har gjort honom extra utsatt, säger Seila Samleang som också tror att ytterligare minst två pojkar kommer att kunna vittna i en kommande rättegång.

Rättsprocessen mot mannen startar redan på fredagen med förhör. En husrannsakan har gjorts i mannens bostad och fler förhör ska hållas med andra pojkar.

Även om det helt och hållet blir en kambodjansk polisutredning, kommer svensk polis att bistå i arbetet. Redan på torsdagen var svensk polis på väg till Kambodja, enligt Rikskriminalpolisens presstalesman Varg Gyllander, som dock inte vet hur den exakta brottsrubriceringen mot mannen lyder ännu.

Organisationen APLE startade 2003 för att arbeta mot barnsexhandeln i Kambodja. Landet hade då ett rykte om att vara ett barnsexparadis för utlänningar med denna läggning. APLE har 40 utredare som arbetar med att kartlägga de som kommer till Kambodja och att hålla misstänkta pedofiler under uppsikt.

– Vi har arbetat hårt för att komma åt den här mannen, och jag hoppas att de bevis vi nu har kommer att vara tillräckliga.

Enligt Seila Samleang riskerar svensken nu mellan ett och sju års fängelse i Kambodja.

Den roll APLE har fått i Kambodja där organisationen medverkat till nästan 100 gripanden sedan starten 2003 gränsar till polisiär verksamhet.

– Det är lite speciellt i Kambodja med en bristfällig rättsapparat och polisen som inte riktigt fungerar som den ska. APLE har tagit en roll som egentligen inte hör till en frivilligorganisation där de samarbetar med polis och ambassader, som upplever att de gör ett bra arbete, säger David Lagerlöf, pressekreterare i Sverige för ECPAT, ett globalt nätverk i arbetet mot barnsexhandel.

Han understryker hur viktigt det är att Sverige nu har skickat en egen polis till Kambodja för att följa rättsprocessen.

– Det markerar att vi tar brottet på allvar. Svensk polis på plats är en markering som dels kan garantera rättssäkerheten och ställa krav på standarden på polisutredning, men framför allt att minska risken för mutor, säger David Lagerlöf.

Det är mycket ovanligt att svenska medborgare grips eller åtalas för sexövergrepp mot barn utomlands. Ett fall uppmärksammades stort i mitten av 90-talet, då en 66-årig man greps för sexövergrepp mot en 13-årig pojke i Thailand. Det blev sedan en rättsprocess i Sverige och pojken flögs hit för att vittna. Mannen fick tre månaders fängelse.