Svenska Dagbladets ledarskribent Per Gudmundson kunde redan 2008 avslöja att den 36-årige mannen runt 2007 tog värvning för terrorgruppen Den islamiska staten Irak , en underorganisation till al Qaida i Irak.

SvD har tagit del av de dokument som upprättades på plats när svensken anlände vid en värvningsstation i Syrien via Egyptien.

Där får han ett nytt namn och alias: Abu Mua’az. Med sig hade svensken sitt pass, körkort, en klocka och 2700 dollar i kontanter som tas i donation.

I pappret skrevs han in som krigare för Den islamiska staten Irak.

Hans första kontakt med terrorgruppen var under en pilgrimsresa till Saudiarbien, den heliga resan till Mecca och Medina som alla muslimer ska göra en gång i livet.

I Saudiarbien träffade svensken en man vid namn Ashraf som såg till att han kommer i kontakt med Den islamiska staten Irak.

36-årigen föddes 1974 i Tunisien och kom till Sverige år 2000. Året innan gifte han sig med sin svenska fru utomlands.

2003 blev 36-åringen svensk medborgare och startade upp en egen städfirma. 2005 tjänade han 360 000 kronor. Men samma år avvecklade han sitt städföretag och åren som följde tjänade han allt mindre pengar. 2008 hade han en inkomst på 0 kr.

Han bor då tillsammans med sin fru och deras fyra små barn, två flickor och två pojkar, i en Stockholmsförort.

Men 2007, just innan den yngsta sonen föddes, bestämde sig 36-åringen för att resa till Syrien och ta värvning i Den islamiska staten Irak. Terrorgruppen vill upprätta en islamistisk stat och är mest känd i Sverige för att ha utlovat belöningar till den som mördar konstnären Lars Vilks och Ulf Johansson, chefredaktören för Nerikes Allehanda.

36-åringen blir stationerad i Irak som krigare. Enligt uppgifter till SvD ska familjen, frun och barnen, då ha bott i Egypten.

2010, vid staden Mosul i norra Irak, spränger fyrbarnspappan sig själv i ett självmordsattentat som dödar och skadar flera irakiska poliser. Det exakta datumet är oklart.

På islamistiska sidor som SvD läst hyllas han som martyr och hjälte för sitt dåd.

Hemma i Sverige är familjen kvar. Hans fru förstod att mannen var i Irak för att kriga, berättar hon för Expressen.

Hon fick beskedet att mannen dött över telefon.

– Det var en man som ringde mig. Han sa väldigt kort: ”Din man är död. Han har blivit martyr.” Och la på, säger hon till tidningen.

– Det han har gjort är rätt. Jag är stolt över honom.